Imieniny: Lecha, Lutoslawa

Wydarzenia: Dzień Roku Przestępnego

Sobota po Popielcu

Wielki Post 2019

W najbliższą sobotę odbędzie się Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli

 fot. Michał Ptaszyński / www.misterium.eu

Już w najbliższą sobotę na poznańskiej Cytadeli odbędzie się 20. Misterium Męki Pańskiej, największe widowisko pasyjne w Europie. W przygotowanie widowiska zaangażowany jest prawie 1000 osobowy zespół: ponad 300 aktorów, nagłośnieniowcy, muzycy, budowniczy scenografii, harcerze, służby. Jak co roku na Cytadelę przybędzie kilkadziesiąt tysięcy osób, aby przeżyć razem wyjątkowy czas przygotowania do świąt Wielkiej Nocy. Misterium trwa 80 minut, jest otwarte dla wszystkich, a wstęp jest bezpłatny.

W tym roku poznańskie Misterium Męki Pańskiej obchodzi swój kolejny jubileusz, zostanie przedstawione po raz 20-ty. Pierwsza inscenizacja odbyła się w 1998 r. z inicjatywy Artura Piotrowskiego.  Jubileuszowe Misterium zaskoczy widzów nowościami:  dwa razy więcej światła, dzięki zastosowaniu większej ilości reflektorów lotniczych APM. Co ciekawe to unikalne światło o wielkiej mocy wykorzystywane jest tylko podczas poznańskiej Misterium. Aktorzy wcielający się w role kapłanów Annasza i Kajfasza oraz kapłanów Sanhedrynu wystąpią w pięknych, nowych kostiumach. Widzowie będą mogli podziwiać również olbrzymi obraz Jezusa Miłosiernego o wymiarach 12x20 metrów, namalowany przez studentów ASP w 2003, który w tym roku przeszedł gruntowną renowację.

Od początku Misterium wzbudzało wielki entuzjazm i poruszenie w sercach widzów-uczestników, rozrastając się do dzisiejszych monumentalnych rozmiarów. Do dzisiaj spektakl obejrzało ponad milion osób z Polski i ze świata, przybywając na Cytadelę bez względu  na pogodę.

Przeżycie Misterium Męki Pańskiej to okazja do wyjątkowego wejścia w Wielki Tydzień, odbycia rekolekcji „last minute".

Całe Misterium będzie transmitowane na żywo przez stronę www.misterium.eu, w formie wielokamerowej realizacji TV HD. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w Misterium na żywo, zachęcamy do tej formy obecności z nami.

 

Misterium, mimo swojego 20-letniego stażu, nie traci w żaden sposób na zainteresowaniu widzów, którzy każdego roku przybywają w ogromnej liczbie kilkudziesięciu tysięcy, szczelnie wypełniając plac pod Dzwonem Pokoju na poznańskiej Cytadeli. Trudno w to uwierzyć, ale mimo tak ogromnej liczby uczestników od pierwszych chwil na widowni panuje absolutna cisza i skupienie. Ludzie mocno przeżywają to wydarzenie pod względem duchowym, choć i aspekt artystyczny ma tutaj niemałe znaczenie.

 

Przez te lata w wydarzeniu wystąpiło ponad 5 tysięcy osób, pasjonatów, na co dzień pracujących w „zwykłych" pracach, a raz do roku wcielających się w postacie biblijne.
Są wśród nich osoby występujące od 1998 r., dla których udział w Misterium stał się obowiązkowym wydarzeniem w roku. Wielu z nich „wciągnęło" do przygotowania widowiska całe rodziny, przyjaciół, sąsiadów. Każdego roku przybywają nowe osoby; niektóre są pierwszy raz, ale większość widziała Misterium wielokrotnie i postanowiła przeżyć je od zupełnie innej strony. Teraz to oni będą stanowili Tłum Żydowski, który najpierw przywita Jezusa w Jerozolimie radosnym „Hosanna", by następnie wydać go na śmierć przez ukrzyżowanie.

 

„Sukcesywnie angażuję w granie i wspólne przeżywanie całą rodzinę (jest w Misterium jedna scena, w której małe dzieci przychodzą do Jezusa, moja żona w ścieżce dźwiękowej użycza swego głosu dla jednej postaci Misterium, najstarsze dzieci zaczynają w Misterium grać nowe role, przyciągają swoich kolegów). Staje się to naszą tradycją, że całą rodziną wydłużamy przeżywanie Świąt Wielkanocnych: najpierw o próby, potem Misterium, Niedzielę Palmowa
 i Triduum Paschalne ... 2 dni świąt my obchodzimy ponad 3 tygodnie!" –
mówi Cezary Łapa, który rozpoczynał swoją misteryjną „karierę" właśnie w Tłumie Żydowskim, później przez kilka lat grał Judasza, by aktualnie „przytulić się do krzyża" jako Jezus.

 

Poza aktorami przy Misterium pracuje ok. 650 osób. Są to m.in. scenografowie, reżyser, operatorzy dźwięku i światła, nagłośnieniowcy, budowniczy rusztowań, 300-osobowy chór
 i 50-cio osobowa orkiestra symfoniczna. Drogę krzyżową oświetlają pochodniami harcerze ZHR i ZHP, którzy podczas Ostatniej Wieczerzy rozdają także 1000, specjalnie na ten cel wypieczonych bochenków chleba. W scenie finałowej występują aktorzy teatru tańca. Misterium to także przepiękna gra dźwięku i światła. Reflektory lotnicze APM i niezwykłe utwory pasyjne wykonane przez Poznański Chór „Polihymnia" dopełniają całości, tworząc mistyczną, pełną emocji atmosferę. W finale Misterium Męki Pańskiej zza Golgoty wyłania się ogromny obraz Jezusa Miłosiernego o wielkości 12x20 metrów, z którego serca wychodzą promienie miłosierdzia.

 

Od 20 lat tworzę dzieło, które jest ważne dla ludzi. To dla mnie duże wyzwanie, ale też olbrzymia radość. Każdego roku otrzymuję świadectwa od osób, dla których Misterium jest jednym
z najważniejszych duchowo dni w roku. Przeżycie na żywo męki Chrystusa przedstawione
w takiej formie jak na Cytadeli w Poznaniu porusza i wzmacnia w wierze. – mówi Artur Piotrowski, reżyser i pomysłodawca Poznańskiego Misterium Męki Pańskiej.

– Misterium ma za zadanie odpowiadać na duchową i artystyczną potrzebę ludzi nie tylko wierzących. Chcę by każdy mógł się zatrzymać i pochylić nad tajemnicą męki, śmierci
 i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. –dodaje.

 

Poznańskie Misterium Męki Pańskiej to największe widowisko pasyjne w Europie.

  • Do jego przygotowania użyto 5 km tkanin, z których uszyto stroje dla aktorów.
  • 10 ton waży scenografia i rusztowania
  • Widzowie mogą podziwiać 13 kompletnych zbroi żołnierzy rzymskich
  • Wyjątkowy efekt świetlny zapewniają 4 reflektory lotnicze AMP,
  • W Misterium występuje 300 aktorów pasjonatów
  • Ponad 20 lat tradycji, stanowiącej wyjątkowe wydarzenie dla mieszkańców Poznania, ale również wielu widzów przybywających do stolicy Wielkopolski z całej Polski.

 

Misterium rozpocznie się tuż po zmroku, o godzinie 20:00, w sobotę 13 kwietnia na poznańskiej Cytadeli. Dwie godziny wcześniej, o godzinie 18:00 odbędzie się Msza św. w kościele Salezjanów na poznańskich Winogradach, w której wezmą udział wszyscy aktorzy w strojach scenicznych i stamtąd przejdą bezpośrednio na Cytadelę. Każdy zaproszony jest także na Mszę św.

 

Serdecznie zapraszamy do osobistego udziału w Misterium. Zapraszamy również na transmisję na żywo na stronie www.misterium.eu To propozycja dla tych, którzy nie mogą być z nami osobiście, m.in. Polaków mieszkających poza granicami kraju.

Oceń treść:
;