Imieniny: Alicji, Alojzego

Wydarzenia: Święto Muzyki

Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika

Polska

W niedzielę uroczystości w Gietrzwałdzie – jedno z 12 zatwierdzonych przez Kościół objawień

bazylika w gietrzwałdzie fot. Mazaki / wikipedia.org

Ponad 100 tys. osób weźmie udział w uroczystościach z okazji jubileuszu 140-lecia objawień i 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, które odbędą się w najbliższą niedzielę. „W tym roku wielu Polaków w kraju i zagranicą po raz pierwszy dowiedziało się o przesłaniu Maryi, płynącym z Warmii” – podkreśla metropolita warmiński abp Józef Górzyński.Niedzielną Mszę św. będzie celebrował prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak, który także wygłosi homilię. W uroczystościach weźmie udział również m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

„Cieszę się, że mamy możliwość nadania temu wydarzeniu charakteru ogólnopolskiego. Znakiem tego jest przybycie Episkopatu Polski na tę uroczystość, ale także przedstawicieli różnych środowiska, jak i tysięcy wiernych z całego kraju. Cieszy fakt, że udaje się nagłaśniać to ważne przesłanie. Wiemy, że jest to jedno z 12 zatwierdzonych przez Kościół objawień, i są wierni, którzy chcą zgłębiać przesłanie maryjne i przybywać w to miejsce” – podkreśla abp Górzyński.
Podczas uroczystości abp Górzyński dokona zawierzenia Polski i archidiecezji Niepokalanemu Sercu Maryi.

27 czerwca 1877 r. rozpoczęły się objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie, które trwały do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były 13-letnia Justyna Szafryńska i 12-letnia Barbara Samulowska. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślał ks. Franciszek Hipler, „w języku takim, jakim mówią w Polsce”. Maryja objawiła się wizjonerkom 160 razy i przemawiału w języku polskim, a był to czas zaborów naszego kraju.

Oceń treść:
Źródło:
;