Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Metalowca

Polska

W południe Zgromadzenie Narodowe z okazji 1050-lecia Chrztu Polski

 fot. Krzysztof Białoskórski / sejm.gov.pl

W piątek w Poznaniu odbędzie się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości. W trakcie posiedzenia orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda. Obecna będzie m.in. premier Beata Szydło.

 

 

Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, czyli wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, rozpocznie się w piątek o godz. 12. w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich; po raz pierwszy w historii odbędzie się ono poza Warszawą. W czasie posiedzenia orędzie wygłosi prezydent Duda. Obradom Zgromadzenia Narodowego będą przewodniczyć marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

W posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, obok głowy państwa i parlamentarzystów, wezmą udział m.in.: członkowie Rady Ministrów z premier Beatą Szydło na czele, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, pod przewodnictwem arcybiskupa, metropolity poznańskiego Stanisława Gądeckiego oraz przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powiedział na środowym briefingu, że Polska przez przyjęty przez Mieszka I chrzest "weszła w skład państw chrześcijańskiej Europy". "Miało to wpływ na następne nasze dzieje przez wiele pokoleń i wzmocniło naszą wielką więź z chrześcijaństwem" - mówił Kuchciński. Podkreślił, że uroczystości w Poznaniu i Gnieźnie mają na celu przypomnienie o tej więzi.

We wcześniejszej rozmowie z PAP Kuchciński powiedział, że zaproszenia do wzięcia udziału w uroczystościach zostały wysłane do przewodniczących parlamentów wszystkich państw Unii Europejskiej, niektórych państw należących do Rady Europy, również do Białorusi. "Prawie trzydzieści delegacji będzie uczestniczyło w tych wielkich uroczystościach" - zapowiedział.

Z kolei marszałek Senatu poinformował, że zaprosił na uroczystości rocznicowe - jako przedstawiciel instytucji, która sprawuje pieczę nad Polonią na świecie - także przedstawicieli organizacji polonijnych oraz Polaków mieszkających za granicą.

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski powiedział PAP, że prezydent Duda w orędziu podkreśli znaczenie chrztu Polski dla Polaków. "Wydarzenia, które z jednej strony jest wydarzeniem religijnym, ale ma znaczenie państwowe, bo od tego momentu datuje się historia Polski, historia państwa polskiego" - zaznaczył. Dodał, że będzie też refleksja nad znaczeniem chrześcijaństwa dla przyszłości.

"Jubileusz jest wielkim wydarzeniem, świętem. To nie jest moment na odnoszenie się do bieżących wydarzeń. Proszę pamiętać, że mówimy tutaj o perspektywie 1050 lat" - powiedział Kolarski pytany, czy prezydent będzie odnosił się do bieżących wydarzeń politycznych w kraju i na świecie.

Marszałek Sejmu poinformował PAP, że w trakcie posiedzenia Zgromadzenia Narodowego zostanie uroczyście odczytany tekst uchwały, przyjętej wcześniej przez Senat i Sejm. W uchwale wyrażono "wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość". U uchwale czytamy, że "w długich dziejach chwały, ale i upadku Rzeczypospolitej, Naród Polski trwał, dzięki sile ducha, dzięki przykładowi męczenników od św. biskupa Wojciecha do bł. księdza Jerzego Popiełuszki".

W uchwale wskazano też, że "wielki przełom historyczny współczesnego czasu jakim było powstanie ruchu +Solidarności+ nie byłby możliwy bez inspiracji duchowej, jaką przyniósł Polsce święty papież Jan Paweł II". "Posłowie i Senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej na Zgromadzeniu Narodowym apelują o uczczenie Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski - niech to źródło, z którego czerpały pokolenia, pozostanie obecne w naszych czasach i w przyszłości" - głosi tekst uchwały.

Oprócz obrad Zgromadzenia Narodowego planowane są też konferencje historyczne, wystawy i dyskusje. "Chcemy uczcić tę rocznicę, bo to rocznica niezwykle istotna i ważna - powiedział PAP Karczewski. - A jest ważna z dwóch powodów: bo od 1050 lat istnieje państwo polskie, a okrągła rocznica przed 50 laty była przez ówczesny rząd i władze bojkotowana, niezauważana, marginalizowana. To przecież wtedy miało dojść do wizyty papieża w Polsce - choć on niestety wtedy nie mógł przyjechać. W związku z tym chcemy nadać niezwykle wysoką rangę tym uroczystościom" - podkreślił marszałek Senatu.

Po obradach uczestnicy obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski wysłuchają prawykonania przez Filharmonię Poznańską "Oratorium966.pl", skomponowanego specjalnie na tę uroczystość.

;