Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona

Wydarzenia: Dzień Czosnku

Małopolska

W sercu Małopolski dyskutują o znaczeniu wolności 

jacek krupa fot. Biuro Prasowe UMWM

Czy niepodległość oznacza wolność? Czym jest ona dla nas wszystkich? Jak być patriotą w dzisiejszych czasach? To tylko niektóre pytania, które padły podczas otwarcia tegorocznej Konferencji Krakowskiej. Wydarzenie organizowane już po raz jedenasty przez Województwo Małopolskie zainaugurował marszałek Jacek Krupa. 

 

Konferencja Krakowska co roku jest doskonałą okazją dla wszystkich Małopolan do spotkania z wybitnymi publicystami, samorządowcami oraz naukowcami i rozmowy na tematy kluczowe dla nas wszystkich. Jak powiedział marszałek Jacek Krupa, wydarzenie to na stałe wpisało się w kalendarz ważnych debat na temat przyszłości Małopolski, Polski, ale też Europy i jej regionów. To także świetna lekcja dialogu, który jest nam tak bardzo potrzebny, zwłaszcza w dzisiejszych czasach:

“Dialog jest zawsze czymś, co łączy, nawet wtedy, gdy przebieg rozmowy jest bardzo burzliwy – poprzez dialog tworzymy bowiem wspólnotę. Dlatego witam wszystkich tych, którzy właśnie we wzajemnych dyskusjach widzą najwyższą wartość oraz narzędzie do rozwiązywania problemów” – mówił Jacek Krupa otwierając wydarzenie, które odbywa się w dniach 18-19 czerwca w krakowskim Pałacu Krzysztofory. Dodał również, że temat tegorocznej konferencji odnosi się do wydarzeń związanych ze 100-leciem odzyskania niepodległości oraz wolności. - Wolność to także prawo do wypowiedzi i dyskusji. Dlatego dziś powinniśmy zwracać szczególną uwagę na podtrzymanie i rozwijanie tych zdolności, bo przecież wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze. I dlatego od nas, obywateli, zależy jak będziemy tę wolność – z wysiłkiem odzyskaną i wywalczoną – rozwijać i o nią dbać – podkreślił Krupa, zachęcając równocześnie do konferencyjnych dyskusji.

Budujemy wspólnotę Małopolan

Podczas otwarcia konferencji przypomniano również, że Konferencja Krakowska, to nie jedyne wydarzenie, które przypomina o ważnych wydarzeniach sprzed stulecia. Leszek Zegzda z zarządu województwa podkreślił, że samorząd województwa realizuje także program Małopolska. Moja wolność. Dzięki niemu mieszkańcy mają możliwość nie tylko dowiedzieć się więcej na temat tego, jak odzyskanie niepodległości wpływa na naszą teraźniejszość i przyszłość, ale też sami zaangażować się w różne inicjatywy. - Chcemy wspólnie i radośnie przeżywać setną rocznicę odzyskania niepodległości, gdyż dzięki temu budujemy wspólnotę Małopolan – powiedział Zegzda i przypomniał, że na szereg różnych projektów realizowanym w ramach tego wyjątkowego programu, przekazano w tym roku ponad 1,5 mln zł z budżetu województwa.

Pytania na temat znaczenia wolności i samorządności padły także ze strony zaproszonych gości. O to, dlaczego wolność jest dla nas sprawą tak fundamentalną, a pozbawienie wolności jest karą tak dotkliwą, pytał prof. Piotr Sztompka. Przypomniał również, że cała nasza nadzieja jest w samorządności, ale też we wszelkich działaniach oddolnych, takich jak wspólnoty lokalne, ruchy społeczne czy organizacje pozarządowe. - To tutaj formułują się więzi moralne, nawyki wspołpracy, gry fair i wzajemne zaufanie. Nauczyć się dobrego korzystania z wolności to wyzwanie na najbliższe lata, inaczej pozostanie ona tylko pięknym hasłem – podkreślił prof. Sztompka.

* * *

Przypomnijmy, że XI Konferencja Krakowska odbywa się w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa – Pałacu Krzysztofory. W poniedziałek do poźnego wieczora potrwają kolejne, ciekawe debaty. Drugiego dnia wydarzenia nie zabraknie z kolei dyskusji m.in. na temat przyszłości Polski w Europie oraz tego, jak reforma samorządowa zmieniła Polskę. Obok przedstawicieli regionalnego samorządu – wicemarszałka Stanisłwa Sorysa oraz wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierza Barczyka – wezmą w nich udział m.in. ks. prof. Tadeusz Pieronek, były ambasador RP w USA Ryszard Schnepf czy publicysta Jacek Żakowski. 

Oceń treść:
Źródło:
;