Imieniny: Alberta, Janusza, Konrada

Wydarzenia: Światowy Dzień Telewizji

Wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny

Świat

W USA rozpocznie się Najwyższa Konwencja Rycerzy Kolumba

konwencja rycerzy kolumba fot. Rycerze Kolumba

7 sierpnia w Baltimore w stanie Maryland rozpocznie się Najwyższa Konwencja Rycerzy Kolumba. Jest to trzydniowe spotkanie członków największej świeckiej organizacji katolickiej z całego świata.

 

Wydarzenie rozpocznie się 7 sierpnia o 15:30 czasu polskiego uroczystą mszą świętą otwarcia, którą sprawował będzie abp William Lori - ordynariusz miejsca i Najwyższy Kapelan Zakonu. Po mszy św. rozpocznie się pierwsza sesja obrad, którą otworzy uroczyste Sprawozdanie Najwyższego Rycerza. Carl Anderson podsumuje ostatnie 12 miesięcy charytatywnej i formacyjnej działalności Zakonu. Dalsze obrady, gale wręczenia nagród oraz wydarzenia liturgiczne będą trwały przez trzy dni. Swoje pozdrowienia do uczestników skierował m.in. prezydent RP Andrzej Duda.

Zakon Rycerzy Kolumba poinformował już, że rok 2017 był rekordowy pod kątem działalności charytatywnej. Organizacja przekazała na cele dobroczynne ponad 185 mln dolarów, a sami członkowie organizacji spędzili łącznie ponad 75 mln godzin na służbie Kościołowi i lokalnym społecznościom.

Na ten wynik złożyła się także postawa Rycerzy Kolumba w Polsce. W kwietniu zakończyła się ogólnopolska peregrynacja obrazów i relikwii św. Brata Alberta, która objęła ponad 200 polskich parafii. W czasie wydarzenia zebrano dary pieniężne i materialne o wartości ponad 100 tys. złotych na rzecz ośrodków dla bezdomnych prowadzonych przez siostry albertynki i braci albertynów.

Rycerze Kolumba pomogli także poszkodowanym przez nawałnice na północy Polski. Rycerze przekazali wsparcie finansowe, organizowali koncerty charytatywne, zbiórki darów pieniężnych, sprzętu i żywności i pracowali nad usuwaniem zniszczeń. Prezydent RP Andrzej Duda osobiście dziękował Rycerzom podczas niedawnego spotkania w Brusach. Rycerze zorganizowali ponadto zbiórkę makulatury, z której dochód przeznaczono na zakup inkubatora przekazanego szpitalowi powiatowemu w Skarżysku-Kamiennej.

W wydarzeniach w Baltimore uczestniczy także polska delegacja na czele z Delegatem Stanowym Tomaszem Wawrzkowiczem i Kapelanem Stanowym Rycerzy Kolumba w Polsce abpem Wacławem Depo.

Internetowe transmisje z wydarzeń Najwyższej Konwencji zaplanowały trzy największe katolickie telewizje w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie: EWTN, Salt and Light oraz CatholicTV:

EWTN: http://www.ewtn.com/multimedia/live.asp
Salt and Light: https://saltandlighttv.org/live/
CatholicTV: http://www.catholictv.org/watch-live

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,95 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 11 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 105 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney'a.

Oceń treść:
;