Imieniny: Marty, Malgorzaty, Piotra

Wydarzenia: Europejski Dzień Ofiar Przestępstw

Święto katedry św. Piotra Apostoła

Polska

„Walczyliście za wartości, nie walczyliście z zemsty”

pomnik powstania warszawskiego fot. Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 / commons.wikimedia.org Pomnik Powstania Warszawskiego

Prezydent wziął udział w niedzielnych uroczystości związanych z obchodami 74. rocznicy Powstania Warszawskiego; spotkał się z Bohaterami oraz wręczył ordery i odznaczenia państwowe.

 

- Walczyliście za wartości, nie walczyliście z zemsty; przesłaniem powstania warszawskiego było pragnienie wolnej ojczyzny i wolności jako takiej - mówił Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jak dodał „chociaż powstanie w sensie militarnym nie wygrało, chociaż nie odnieśliście wielkiego, spektakularnego zwycięstwa, nie udało się wyzwolić Polski, to Warszawa w jakiejś swojej części była wolna przez 63 dni”. - Jeżeli ktoś pyta, czy polemizuje, czy było warto, to chociaż urodziłem się dziesiątki lat później, to patrząc na państwa i na to, jak wy patrzycie na swoich przyjaciół, towarzyszy broni i na to muzeum i po tym, jaki jest dzisiaj wasz stosunek do Polski, do wolnej, suwerennej, niepodległej ojczyzny - jestem przekonany, że było warto - mówił Andrzej Duda.

Andrzej Duda przypomniał, że pamięć o Powstaniu Warszawskim była przez władzę komunistyczną zacierana, ale - jak podkreślił - „nigdy się to nie udało, bo była tak silna”. 

Prezydent przywołał słowa Józefa Szczepańskiego ps. Ziutek, żołnierza AK, który pisał: „Czekamy ciebie, czerwona zarazo, byś wybawiła nas od czarnej śmierci”. - Przecież wszyscy pamiętamy te słowa i właśnie za to składamy wam hołd. Jestem przekonany, że odczuwacie, nasi wspaniali bohaterowie, ten ogromny szacunek, jaki młodzież ma dla Państwa, nie tylko 1 sierpnia każdego roku, ale każdego dnia. Za to, jacy i kim byliście i jesteście - podkreślał Andrzej Duda, zwracając się do powstańców.

- Zawsze o tym mówię - ale sądzę, że nigdy dość - jak bardzo wdzięczna jest Polska swoim bohaterom. Tym, którzy są dziś jako świadkowie historii i tym, którzy odeszli, oraz tym, którzy wtedy polegli i nie doczekali wolnej Polski (...). Polska nigdy nie zapomni o swoich bohaterach także, a może przede wszystkim, dzięki takim instytucjom jak Muzeum Powstania Warszawskiego - wielkie dzieło prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, obiecane przez niego mieszkańcom, kiedy został prezydentem Warszawy i kiedy twardo zdecydował, że to od dziesiątków lat obiecywane miejsce wreszcie powstanie - powiedział Prezydent.

31 lipca 2004 roku otwarto Muzeum Powstania Warszawskiego. Od tamtego momentu co roku jednym z najważniejszych wydarzeń w czasie obchodów kolejnych rocznic Powstania Warszawskiego jest spotkanie bohaterów z Prezydentem RP. Nieprzerwanie odbywa się ono w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas pierwszych rocznic po otwarciu Muzeum w uroczystościach uczestniczyło ponad 2000 powstańców. Obecnie ze względu na podeszły wiek liczba ta nieustannie się zmniejsza - w uroczystości uczestniczy ok. 500 powstańców warszawskich. Są to zarówno powstańcy mieszkający w Polsce, jak i za granicą.

Oceń treść:
Źródło:
;