Imieniny: Maryli, Wladyslawa, Cyryla

Wydarzenia: Dzień Walki z Cukrzycą

Podsumowanie

 fot. Łukasz Kaczyński

Zarówno Kraków, jak i Brzegi świętowały drugą rocznicę Światowych Dni Młodzieży w Polsce. W niedzielę w stolicy Małopolski wolontariusze ŚDM zorganizowali wydarzenie pod nazwą „Między Krakowem a Panamą”, natomiast na Campus Misericordiae przez cały weekend odbywały się uroczyste koncerty uwielbienia - w jednym z nich wziął udział kard. Stanisław Dziwisz.

Obchody w Brzegach, gdzie papież Franciszek spotkał się dwa lata temu z młodzieżą z całego świata, rozpoczęły się już w sobotę. Najpierw została odprawiona Msza św. w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Strumianach, po której wszyscy udali się w uroczystej procesji na Campus Misericordiae.

Na przybyłych czekał kard. Stanisław Dziwisz, który poprowadził ich przez Bramę Miłosierdzia, a następnie jako symbol solidarności rozdawał chleb. Zwracając się do zebranych, podkreślił, że to bardzo ważne, iż dzieło Światowych Dni Młodzieży trwa w ich sercach. Zachęcił przy tym nie tylko do wspomnień, ale do życia duchem tego wydarzenia na co dzień.

- Trzeba nam dbać o ten zasiew, troszczyć się, by rósł i przynosił plon w sercach, społeczeństwie i w całym Kościele. Światowe Dni Młodzieży zostały nam dane i zadane jako dar, którym ma nas wciąż przemieniać - mówił.

Hierarcha zastanawiał się także czy rzeczywiście wyjątkowe poczucie braterstwa i doświadczenie jedności i dobra tamtych dni jest widoczne w życiu wierzących. - Zapytajmy dziś siebie, jaki plon przyniosły w naszym polskim życiu te słowa? Czy potrafimy odwrócić uwagę od tego, co nas dzieli na rzecz wartości, które są bliskie nam wszystkim? Czy nauczyliśmy się od młodzieży budowania mostów, a nie wznoszenia murów? - kontynuował.

Emerytowany metropolita krakowski specjalne słowa skierował do młodzieży, stwierdzając, że Kościół potrzebuje jej entuzjazmu i radości. - Polskie społeczeństwo potrzebuje waszej energii i wiary w możliwość budowania lepszego, bardziej przyjaznego świata - dodał.

Tłumaczył zgromadzonym, że Światowe Dni Młodzieży były impulsem do szukania najlepszych dróg do Boga i człowieka oraz poszerzania wyobraźni miłosierdzia. - Chrystus chce, byśmy wszędzie, gdzie jesteśmy, czynili ze swego życia dar i w ten sposób głosili Jego Ewangelię. Co odpowiadamy naszemu Panu na zaproszenie do naśladowania Go w spotkaniach z głodnymi, spragnionymi, samotnymi i cierpiącymi braćmi i siostrami? - pytał.

Czas realizacji w praktyce zasłyszanego nauczania i dzielenia się doświadczeniem tamtych wyjątkowych dni 2016 roku purpurat powierzył opiece św. Jana Pawła II. - Jego obecność odczuwaliśmy szczególnie podczas tych niezwykłych dni. Wierzymy głęboko, że wciąż otacza opieką młodzież świata i polską młodzież. W jego ręce oddajemy owoce dzieła, która nadal jest żywą rzeczywistością w wielu młodych sercach - powiedział kard. Dziwisz.

Wielu obecnych na Campus Misericordiae przyznawało, że starają się w swoim życiu wdrażać nauczanie papieża Franciszka z jego kazań wypowiedzianych w Polsce. - Pamiętam to wszystko tak, jakby było wczoraj. Te rzesze wiernych, którzy z taką radością wielbili Boga i cieszyli się swoją obecnością tutaj dwa lata temu. Myślę, że takie rodzinne i radosne spotkania nie tylko pomagają odnawiać te doświadczenia w pamięci, ale także zmuszają do refleksji i ciągłego pytania siebie jak tego czasu nie zmarnować - przyznała pani Jadwiga.

Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę uczestnicy obchodów 2. rocznicy ŚDM w Brzegach mogli wziąć udział w niezwykłych koncertach uwielbienia. Na scenie plenerowej, umiejscowionej przy Rondzie Światowych Dni Młodzieży, wystąpili m.in. grupa PDF, kwartet smyczkowy „Bonjuor” oraz zespoły Gospel Voice oraz Play & Pray.

Także Kraków pamiętał o rocznicy spotkania młodych z całego świata z Ojcem Świętym w Polsce. Wolontariusze przygotowujący kilka lat temu to wydarzenie, a obecnie działający w ramach projektu Góra Dobra, zorganizowali piknik rodzinno-warsztatowy pod hasłem „Między Krakowem a Panamą”, który zwieńczył koncert uwielbienia w wykonaniu zespołu Kairos i PanaMa Chór.

- Życie nie kończy się na żywych wspomnieniach po Światowych Dniach Młodzieży. Między kolejnym spotkaniami w danych krajach jest zawsze wiele czasu, który można wykorzystać na czynienie dobra. Dlatego staramy się angażować i organizować różnie inicjatywy dla potrzebujących, aby w pełni realizować przesłanie miłosierdzia, które usłyszeliśmy z ust papieża Franciszka dwa lata temu. Dzielimy się naszymi doświadczeniami i motywujemy innych do takich samych działań - opisała Magdalena Węgiel, koordynatorka wydarzenia.

Dlatego też dla uczestników spotkania „Między Krakowem a Panamą” przygotowano warsztaty z zakresu mediów oraz bycia liderem. Kilku młodych podzieliło się także historiami pracy wolontariackiej podczas przygotować do ŚDM Kraków 2016.  

W czasie krakowskich obchodów odprawiona została również Eucharystia, którą koncelebrowali duchowni z Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. Każdy mógł również zwiedzić atrakcje salezjańskiego Parku Edukacji Globalnej „Wioski Świata”, w którym odbyło się wydarzenie.

Oceń treść:
Źródło:
;