Imieniny: Gawla, Ambrozego

Wydarzenia: Światowy Dzień Chleba

Wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej; 40. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża

Małopolska

Wiemy, kto w Małopolsce najwięcej wie o… Małopolsce

 fot. Fotolia.com

Jak wygląda parzenica góralska? Czym jest zielony skarb z Charsznicy? Jak nazywa się najwyższy szczyt Gorców? Co to jest juha? Gdzie odbywa się święto kwitnącej jabłoni? To tylko niektóre pytania, na które musieli odpowiedzieć uczestnicy wielkiego finału quizu „My Małopolska – co Ty wiesz o regionie?”. Co liczyło się oprócz wiedzy na temat historii, kultury i tradycji Małopolski? Refleks, kreatywność oraz poczucie humoru! 

 

Drużyny, które wzięły udział w finałowych rozgrywkach zostały wyłonione podczas eliminacji internetowych, w których spróbowali swoich sił uczniowie ponad stu szkół z całego województwa. Do ostatniego etapu, który odbył się 25 października w Krakowie, zakwalifikowało się tylko dziesięć najlepszych z nich.

Aby otrzymać miano najlepszych znawców Małopolski trzeba było wykazać się w czterech konkurencjach: "Znasz li ten kraj”, "Smaki Małopolski”, "Znany – nieznany?” czy "Galimatias pytań”, w których liczyła się m.in. znajomość małopolskich produktów regionalnych oraz składników, które się na nie składają. W końcu tylko najwięksi pasjonaci małopolskiej kuchni wiedzą, jak długo swoją świeżość może zachować chleb prądnicki, z czego przygotowuje się mirowską parzybrodę czy też maczankę po krakowsku – uznawaną zresztą za szlachetniejszą odmianę amerykańskiego hamburgera. W zmaganiach liczyła się też pomysłowość: uczestnicy musieli nie tylko odpowiedzieć na podchwytliwe pytania, ale też w ciekawy sposób zaprezentować swoje drużyny, mniej i bardziej znane miejsca naszego regionu oraz słynnych Małopolan. Wybitny małopolski kompozytor Krzysztof Penderecki, noblistka Wisława Szymborska czy też… Janosik – to tylko niektóre postaci, które trzeba było "przedstawić" swojej drużynie bez użycia słów.

A które z drużyn okazały się tymi, które mogą pochwalić się największym "znawstwem" Małopolski? Pierwsze miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych zdobyli "Łemko Rangers" z zespołu szkół w Uściu Gorlickim, a wśród szkół ponadgimnazjalnych najlepszy okazał się "Solny Gród" z technikum nr 2 w Bochni. Drugie miejsce przypadło z kolei "Góralom" z Dzianisza i drużynie "Smoczych Technologii" z Krakowa, a trzecie miejsca zdobyli "Witkowiczanie" z Krakowa oraz "Kokoszki" z Nowego Targu.

“Finaliści quizu "My Małopolska – co Ty wiesz o regionie?" wykazali się ogromnym zaangażowaniem podczas przygotowań do udziału w zmaganiach. Nie było to jednak proste zadanie, gdyż – jak wszyscy wiemy – nasz region może poszczycić się wielowiekową historią i tradycją, ogromnym bogactwem kulinarnym, a wielu Małopolan znanych jest na całym świecie. Biorąc udział w rozgrywkach pokazaliście jak ogromną macie wiedzę na temat naszego regionu, a tym samym udowodniliście, że zasługujecie na miano prawdziwych ambasadorów Małopolski w Polsce i Europie” – mówił do uczestników zmagań Grzegorz Lipiec z zarządu województwa. Jedno jest pewne – zwycięskie drużyny już niedługo będą miały okazję udowodnić za granicą jak wspaniałym regionem jest Małopolska, gdyż nagrodą główną w quizie jest udział w warsztatach edukacyjnych w regionie partnerskim Województwa Małopolskiego, chorwackiej Istrii. Laureaci quizu już w przyszłym roku będą mogli brać też udział w pracach Małopolskiego Sejmiku Młodzieżowego, angażując się tym samym w sprawy, które najbardziej dotyczą młodych Małopolan. 

Do pozostałych finalistów quizu, oprócz dyplomów i upominków związanych z Małopolską, trafiły też m.in. tablety, vouchery na przejazd kolejką liniową na Kasprowy Wierch oraz bilety wstępu do najbardziej interesujących miejsc Małopolski: kopalni soli w Wieliczce, Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie, Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA. Gratulacje uczniom i ich opiekunom złożyła kapituła konkursowa, której przewodniczyła radna województwa Barbara Dziwisz.

Oceń treść:
Źródło:
;