Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona

Wydarzenia: Dzień Czosnku

Solidarność

 fot. materiały prasowe

Mimo pandemii krakowskie Hospicjum im. św. Łazarza wciąż otacza opieką chorych w końcowych stadiach choroby i ich rodziny. Prowadzona jest również tradycyjna kwesta na rzecz opieki hospicyjnej pod hasłem „Pola Nadziei”, która w tym roku przybrała formę wirtualną.

Jak mówi Jolanta Stokłosa, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza, obecna sytuacja epidemiczna spowodowała wiele zmian w codziennym funkcjonowaniu placówki. - Z jednej strony staramy się zabezpieczać chorych i pracowników w naszej placówce. Utrudniona jest również opieka nad chorym w domu. Dużego nakładu pracy wymagało ustalenie zasad i zastosowanie przepisów mających na celu zabezpieczenie pacjentów i pracowników przed zakażeniem COVID-19.

Wprowadzono m.in. zakaz wizyt w hospicjum stacjonarnym. - Na ten moment chory, który do nas trafia, zostaje bez kontaktu osobistego z rodziną. Może się jednak z nimi kontaktować przez telefon czy program Skype. Jednak to nie to samo, co było możliwe kiedyś, gdyż wcześniej odwiedzający mogli przyjść do niego o każdej porze dnia i nocy - tłumaczy.

Placówka została podzielona także na strefy, w których codziennie pracuje ten sam personel. Ponadto konieczne było zakupienie środków ochrony osobistej. - Kupujemy to wszystko z darowizn ludzi dobrej woli. Niestety dofinansowanie NFZ nawet w normalnych warunkach nie jest wystarczające - pokrywa ono opiekę medyczną w 65 procentach. Co roku musimy uzbierać 5 mln złotych - relacjonuje prezes Hospicjum św. Łazarza.

Bardzo ważnym elementem pozyskiwania dodatkowych środków na funkcjonowanie hospicjum jest akcja „Pola Nadziei”, która już od 23 lat każdej wiosny jednoczy młodszych i starszych ludzi dobrej woli w działaniach na rzecz podopiecznych placówki. W tym roku, z racji zagrożenia epidemicznego, nie mogą jednak odbywać się tradycyjne kwesty w przestrzeni publicznej.

- Zostały wydrukowane plakaty i ulotki. Przygotowaliśmy program współpracy ze szkołami oraz zaplanowaliśmy ustawianie puszek w punktach. Patroni medialni i wszyscy partnerzy akcji wyrazili chęć pomocy. Pandemia spowodowała, że wszystko to jest niemożliwe do zrealizowania, ale nie poddaliśmy się i uruchomiliśmy jedną, wirtualną puszkę, do której można składać datki - opisuje Renata Połomska, koordynatorka „Pól Nadziei”.

Można to uczynić na stronie www.hospicjum.krakow.pl/wirtualna-puszka bądź tradycyjnym przelewem na konto bankowe 92 2490 0005 0000 4530 9034 8688 (z dopiskiem „Puszka Pól Nadziei”). Połomska podkreśla, że dotychczasowe kwesty prowadzone w przestrzeni publicznej wspierały w dużej mierze osoby starsze.

- Obecna forma udzielenia wsparcia hospicjum może być dla nich trudna do zrealizowania. Dlatego o pomoc apelujemy do wszystkich. Jeżeli jest taka możliwość, włączcie się w żonkilową akcję online. Może to też dobra okazja, by chorych wsparły również osoby młodsze, które często nie czują jeszcze, że zdrowie i życie naprawdę szybko przemijają - uwrażliwia. Wirtualna puszka jest dostępna także na profilu facebookowym Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie. Można do niej złożyć datek i udostępnić ją znajomym, stając się w ten sposób  wirtualnym wolontariuszem.

Krakowskie hospicjum zaprasza też do udziału w organizowanych przy okazji „Pól Nadziei” konkursach dla dzieci i młodzieży. W ich ramach można wykonać żonkilowy breloczek, malarską pracę w temacie „Bukiet wiosennych kwiatów dla chorego”, a także „żonkilowy song”, którego treść powinna nawiązywać do tematu wiosny lub jesieni.

Chętni, którzy chcą się popisać talentem wokalnym, mogą zgłaszać się za pośrednictwem faksu na numer: 12 641 46 59 bądź pod adresem: polanadziei@hospicjum.org. Natomiast odpowiednio opisane breloczki i obrazy kwiatowe można wysłać tradycyjną pocztą lub dostarczyć osobiście na adres Hospicjum im. św. Łazarza: ul. Fatimska 17, 31-831 Kraków. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 października.

- Serdecznie zachęcamy, by w ten sposób dzieci i młodzież włączyły się w akcję „Pola Nadziei”. Pozyskanie wsparcia finansowego, które jest jej głównym celem, jest niezmiernie ważne, ale równie istotne jest zadbanie o dobry nastrój naszych podopiecznych. Prace konkursowe, które co roku przekazujemy chorym, są dla nich naprawdę wielką radością - podkreśla Połomska.

Zachęca także nauczycieli, aby zgodnie z przekazem „szkoły żonkila” pomogli dostrzec dzieciom i młodzieży potrzeby słabych, chorych, samotnych, potrzebujących życzliwej troski w bezpośrednim otoczeniu. - Teraz to szczególnie ważne, teraz w okresie epidemii i izolacji uważność na potrzeby drugiego człowieka jest szczególnie oczekiwana. Młodzi ludzie, wasz telefon, sms, mail są niezmiernie istotne. Wasza pamięć o babci, dziadku, samotnej cioci, sąsiadach ma ogromną moc. Możecie przesłać im zdjęcie z wykonanych przez siebie konkursowych prac, na pewno im się spodoba - zachęca Połomska.

Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie należy do jednej z najstarszych tego typu placówek w Polsce. Powstało na skutek prac grupy synodalnej przy kościele Arka Pana w Nowej Hucie. Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum" zostało zarejestrowane w 1981 r., a dom hospicyjny otwarto w 1996 r. Głównym zadaniem  hospicjum jest udzielanie pomocy medycznej i duchowej chorym w ostatnich stadiach schorzeń zarówno w oddziale stacjonarnym jak i w ich domach, a także wspieranie rodzin podczas choroby bliskiej osoby oraz w okresie żałoby.

Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Św. Łazarza” jest Organizacją Pożytku Publicznego. Szczegółowe informacje o placówce i związanych z nią inicjatywach można znaleźć na stronach www.hospicjum.krakow.pl i www.polanadziei.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;