Imieniny: Sylwany, Witalisa, Antoniego

Wydarzenia:

Dziedzictwo

 fot. Piotr Fałat, Fundacja Brak Słońce

Pomimo pandemii krakowska Fundacja Brat Słońce po raz kolejny organizuje akcję „Wolontariat dla Kresów”. Do inicjatywy, której celem jest uporządkowanie historycznych cmentarzy polskich w ukraińskich Bołszowcach i Podilli, można się zgłosić do końca czerwca.

Wyjazd na Ukrainę zaplanowano na 9-16 sierpnia. Zadaniem uczestników akcji będzie m.in. czyszczenie i naprawa nagrobków, usuwanie chwastów, korzeni czy zarośli, weryfikacja poszczególnych nagrobków z naniesieniem stwierdzonych zmian na mapę cmentarza oraz przygotowanie relacji z wykonanych prac w postaci artykułów czy reportaży.

Wolontariat zostanie poprzedzony specjalnym spotkaniem integracyjno-szkoleniowym, które zostanie zorganizowane w Krakowie 8 sierpnia. - Są różnego rodzaju pamięci, które mamy i dla których się poświęcamy, a które stanowią o naszej tożsamości. Pamięć historyczna poza granicami kraju i to w miejscu wielowiekowych tradycji i z obecnością wielu naszych rodaków, stanowi nieodzowny element tworzący naszą przyszłość - opisuje o. Bronisław Staworowski OFMConv, prezes Fundacji Brat Słońce.

Wskazuje, że jest to istotne zarówno dla budowania postaw i charakterów narodowych, jak i tworzenia relacji międzypaństwowych na poziomie ludzkim. - Stosunki polsko-ukraińskie nie są łatwe i wynika to z różnych zakrętów wspólnej historii. Nasza obecność tam na pewno zmienia ich nastawienie do Polaków i umożliwia otwarcie na prawdę historyczną, w tym też na przyznawanie się do błędów przodków  - podkreśla.

Do udziału w projekcie zaproszone są osoby pełnoletnie posiadające ważny paszport, czyli ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy. „Szczególnie zachęcamy młodzież, studentów, osoby wykwalifikowane w dziedzinach związanych z projektem (konserwacja zabytków/kamienia, ogrodnictwo, leśnictwo, topografia, reportaż, filmowanie, fotografowanie, archiwistyka, historia)” - namawiają organizatorzy.

Zgłoszenia można przesyłać na adres e-mail projekty@bratslonce.pl. Szczegółowe informacje o inicjatywie „Wolontariat dla Kresów” dostępne są pod adresem www.bratslonce.pl.

- Chciałem na własne oczy przekonać się jak wyglądają dawne Kresy, jak żyją i co myślą lokalni mieszkańcy, a także zadbać o znaki obecności Polaków na tych terenach. Przyświecała mi również myśl, że mogę chociaż troszeczkę przyczynić się do budowy pojednania i przyjaźni między naszymi narodami - wspomina swój wyjazd na Ukrainę sprzed dwóch lat Adam.

Fundacja pokrywa wszystkie koszty związane z wyjazdem na Ukrainę tj. zapewnia noclegi, wyżywienie oraz ubezpieczenie. Na czas trwania projektu zostaną z uczestnikami akcji podpisane umowy wolontariackie.

Fundacja Brat Słońce powstała w 2011 roku. Organizacja, powołana przez braci franciszkanów krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię, realizuje swoją misję poprzez m.in. angażowanie młodych w wolontariat, renowację zabytków, odbudowę i opiekę nad miejscami pamięci na dawnych Kresach Wschodnich, działania charytatywne, wspieranie dzieł misyjnych, prowadzenie działań edukacyjnych poprzez szkolenia i warsztaty, a także organizację Dnia św. Franciszka w Krakowie.

Oceń treść:
Źródło:
;