Pod oknem

Wskazania na Wielki Tydzień w archidiecezji krakowskiej

czarny krucyfiks fot. Krzysztof Petela Katedra wawelska, Czarny Krucyfiks.

W związku z obowiązującymi ograniczeniami „niektóre formy liturgiczne i elementy pobożności ludowej Wielkiego Tygodnia” mogą w tym roku zostać, według „roztropnej decyzji duszpasterzy”, „uproszczone lub dostosowane do panujących okoliczności” zgodnie z przepisami prawa – można przeczytać we Wskazaniach metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego na Wielki Tydzień 2021 roku dla archidiecezji krakowskiej.

 

W dokumencie przypomniano, że w mocy pozostaje ubiegłoroczna dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św. Arcybiskup wydał też zgodę na celebrowanie obrzędów Triduum Paschalnego poza kościołami parafialnymi także w innych miejscach świętych, w szczególności w kościołach rektoralnych, seminaryjnych, sanktuariach, kaplicach i kościołach zakonnych. 

Duszpasterzy zachęcono do organizowania transmisji celebracji parafialnych, ale z podkreśleniem różnicy pomiędzy uczestnictwem w liturgii, a przeżywaniem jej w łączności duchowej za pośrednictwem środków przekazu. Poinformowano, że Program 3 Telewizji Polskiej będzie transmitował obrzędy Świętego Triduum Paschalnego z katedry na Wawelu.

Aby większej liczbie wiernych umożliwić dostęp do udziału w liturgii, zachęcono do organizowania dodatkowych Mszy św. i nabożeństw oraz obrzędu Komunii Świętej poza Mszą. Zwrócono także uwagę na umożliwienie wiernym dostępu do sakramentu pokuty i pojednania.

W Niedzielę Palmową zaleca się użycie uproszczonej drugiej formy obrzędów „Pamiątki wjazdu Chrystusa do Jerozolimy”, przewidzianej w polskiej edycji Mszału Rzymskiego.

Uroczysta Msza Święta Krzyżma z udziałem przedstawicieli duchowieństwa archidiecezji krakowskiej będzie odprawiona w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Arcybiskup udzielił zezwolenia na odprawienie w Wielki Czwartek drugiej Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w godzinach wieczornych, a w razie przewidzianej konieczności – nawet w godzinach rannych. – Należy pominąć w tym roku obrzęd umycia nóg, a przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy powinno odbyć się jednokrotnie, po drugiej Mszy – zaznaczono we Wskazaniach.

Adoracja krzyża w Wielki Piątek dokonuje się przez pocałunek głównego celebransa, a pozostali uczestnicy liturgii oddają cześć przez przyklęknięcie albo skłon głowy. Szczególną okazją do modlitwy dla tych, którzy ze względu na uzasadnione obawy nie uczestniczą w świątecznych zgromadzeniach może być nocna adoracja w kaplicy Grobu Pańskiego.

W czasie Nowenny przed Świętem Miłosierdzia Bożego podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej oraz przez cały rok w Mszach św. odprawianych według formularza „Za tych, którzy nas trapią”, arcybiskup prosi o modlitwę za wszystkich „okazujących Kościołowi i osobom wierzącym niezrozumienie, próbujących z nimi walczyć, a także podejmujących dramatyczne akty odstąpienia od Kościoła”.

Zaleca się, aby tradycyjne błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych, w miarę sprzyjających okoliczności, urządzić na zewnątrz kościoła. Przygotowano także wzór modlitwy błogosławieństwa pokarmów wielkanocnych przed świątecznym śniadaniem w domu.

Obrzędy Wigilii Paschalnej można, według roztropnej decyzji duszpasterzy i z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych, celebrować w formie uroczystej.

– Szczególnym zainteresowaniem oraz troską duszpasterską i charytatywną polecam otoczyć w zbliżającym się okresie ubogich, samotnych i znajdujących się w jakiejkolwiek trudnej sytuacji, tak by łask i nadziei płynących z przeżywania największych tajemnic wiary katolickiej doświadczyli wszyscy, którzy ich potrzebują – podkreślił abp Marek Jędraszewski.

Oceń treść:
Źródło: