Imieniny: Fabiana, Sebastiana

Wydarzenia:

Solidarność

 fot. Joanna Adamik - archidiecezja krakowska

W staniąteckim opactwie benedyktynek można zaopatrzyć się w chryzantemy na groby bliskich. Dzięki temu można bezpośrednio wesprzeć mniszki mieszkające w ponad 800-letnim klasztorze.

Siostry w uprawę chryzantem wkładają bardzo wiele wysiłku. Już od wiosny codziennie chodzą do szklarni, pielegnują sadzonki, podlewają kwiaty oraz wyrywają chwasty, by chryzantemy były jak najbardziej okazałe.

- Dlatego gorąco zapraszamy, by zakupić kwiaty na groby bliskich właśnie u nas. Wraz z nimi ofiarujemy jednocześnie modlitwę za wszystkich darczyńców oraz zmarłych z ich rodzin. Zebrane w ten sposób środki przeznaczymy na bieżące potrzeby, jak i realizację nowych projektów w opactwie - wyjaśnia matka ksieni, Stefania Polkowska.

Kwiaty można nabyć na furcie opactwa benedyktynek w Staniątkach. Jest ona czynna w godzinach 8:00-11:45, 13:00-13:45, 14:45-16:30 i 17:40-19:45. Zakupów można również dokonać przy bramie św. Benedykta w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu oraz przy cmentarzu w Rzezawie.

O innych sposobach wsparcia benedyktynek ze Staniątek, które z powodu pandemii utraciły wiele możliwości zarobku na swoje utrzymanie, można dowiedzieć się na furcie i pod numerem telefonu: 12 281 80 58 lub 507 677 825. Na stronie www.benedyktynki.eu podany jest też numer konta, na który można dokonywać darowizn.

Klasztor mniszek w Staniątkach został założony prawdopodobnie w 1216 r. Ten najstarszy klasztor benedyktynek w Polsce ufundował Klemens Jaksa Gryfita dla swojej córki Wizenny. Rozporządzeniem prezydenta Polski Andrzeja Dudy opactwo św. Wojciecha mniszek benedyktynek w Staniątkach stało się pomnikiem historii. W ten sposób staniątecki zespół klasztorny został uznany zabytkiem o wyjątkowej wartości dla kultury narodowej.

Siostry benedyktynki realizują obecnie projekt „Wirydarze Dziedzictwa Benedyktyńskiego”, który uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w wysokości 7,2 mln zł. Dzięki programowi zostanie przeprowadzona rewaloryzacja i adaptacja zabytkowych obiektów na muzeum, bibliotekę i czytelnię.

Dofinansowanie umożliwi także zabezpieczenie i zakonserwowanie cennych zbiorów. Dzięki dotacji możliwe będzie też prowadzenie badań i skatalogowanie całego archiwum. Wśród najcenniejszych zbiorów opactwa znajdują się m.in. dokumenty, rękopisy, starodruki, muzykalia oraz przedmioty i szaty liturgiczne.

Całkowity koszt tego projektu to prawie 17 mln zł - dochód ze sprzedaży chryzantem również wesprze kolejne etapy tej inwestycji.

Oceń treść:
Źródło:
;