Imieniny: Roberta, Wieslawa

Wydarzenia: Dzień Chemika

Uroczystość Najświętszej Trójcy

Wielki Post 2019

 fot. Łukasz Kaczyński

W ostatnim dniu marca po raz szósty w Krakowie zostanie zorganizowana Muzyczna Droga Krzyżowa. Nabożeństwo odbędzie się w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka.

Muzyka, którą wykonają trzy chóry, orkiestra zespoły instrumentalne i soliści, w tym Arleta Wołos i Wojciech Golonka, zastąpi tradycyjne słowne rozważania Męki Pańskiej. Na taki pomysł Kinga Mastalerz wpadła w Łodzi.

- Studiując tam medycynę, poszłam na Drogę Krzyżową, podczas której właśnie puszczano muzykę z płyt. I nagle w mojej głowie zrodził się pomysł - a gdyby taką muzykę zagrano na żywo? Jak o wiele bardziej dotknęłaby ona słuchacza i poprowadziła jego myśli do cierpienia Jezusa - wspomina.

Taka forma nabożeństwa przyjęła się doskonale w Krakowie. Co roku kościół pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Krakowie przy ul. Stelmachów 137 tłumnie wypełniają wierni.

- Chcemy stworzyć uczestnikom przestrzeń do osobistych przemyśleń na temat każdej stacji. A delikatne podprowadzenie odpowiednio dobranym tłem muzycznym na pewno pozwala lepiej docierać do swego wnętrza i wzmocnić przeżywanie i zrozumienie męki Chrystusa - ocenia Mastalerz.

W tym roku usłyszymy rozważania zostaną zastąpione m.in. przez utwory z oratorium Cesara Francka "Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu" czy tradycyjne polskie wielkopostne pieśni w aranżacji chóralnej.

- Wystąpi również zespół Skalni, który na potrzeby tego wydarzenia specjalnie zaaranżował dwie tradycyjne pieśni góralskie. Po kilku edycjach nieobecności, na Muzycznej Drodze Krzyżowej ponownie zabrzmi akordeon, tym razem w duecie ze skrzypcami - dopowiada Mastalerz. Ogółem w przygotowanie wydarzenia, na które wstęp jest bezpłatny, będzie zaangażowanych ponad 100 muzyków i wokalistów. Przekaz nabożeństwa niewątpliwie ubogaci ciekawa aranżacja świetlna.

Muzyczna Droga Krzyżowa rozpocznie się 31 marca o godz. 20:00. Niezmiernie ważne jest to, że kościół Redemptor Hominis, w którym odbędzie się wydarzenie charakteryzuje się doskonałą akustyką. Niewątpliwie ma to związek z tym, że został zaprojektowany przez Tomasza Koniora, który jest autorem projektu m.in. siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski.

Oceń treść:
Źródło:
;