Imieniny: Alfreda, Izydora, Jana

Wydarzenia:

Wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła

Kulturalnie

Wystawa fotografii dla osób bezdomnych

 fot. Fotolia.com

Bez domu nie oznacza bez pasji – wiedzą o tym dobrze pracownicy Dzieła Pomocy św. Ojca Pio – organizacji pomagającej osobom bezdomnym. Dzięki współpracy Dzieła z fotografem Maciejem Cieślakiem oraz wolontariuszami Góry Dobra podopieczni organizacji do końca grudnia 2017 r. mogą odwiedzić wystawę pt. „Bajka masajska”, wystawioną w budynku Dzieła Pomocy przy ul. Smoleńsk 4.

 

Osoby bezdomne będące pod opieką Dzieła Pomocy św. Ojca Pio często mają okazję uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych w ramach różnych grup wsparcia. Tym razem jednak to sztuka zawitała do Dzieła. Przestrzeń II piętra Centrum przy ul. Smoleńsk, która na co dzień służy osobom bezdomnym, została zaadaptowana na galerię. Wystawiono tam 27 czarno-białych fotografii Macieja Cieślaka składających się na „Bajkę masajską” - fotograficzną ilustrację opowieści o chłopcu imieniem Orinka, usłyszaną przez autora przy ognisku w jednej z kenijskich wiosek.

Zdjęcia ukazują życie Afrykańczyków, które wydaje się odległe od znanej nam codzienności. Fabuła bajki ukazuje jednak wartości i wątki wspólne ludziom wszystkich szerokości geograficznych, niezależnie od koloru skóry czy stanu posiadania.

Już w najbliższy czwartek – 7 grudnia – pan Maciej Cieślak przyjedzie do Dzieła specjalnie dla osób bez domu. Spotkanie z autorem zdjęć rozpocznie się o godzinie 15:00. Dotychczas podopieczni mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach z krakowskimi aktorami – Krzysztofem Globiszem i Maciejem Małysą, a także w seansach filmowych organizowanych przez grupę wsparcia „Loretanin”. Spotkanie z fotografem będzie dla nich nowością.

***

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio od 13 lat towarzyszy osobom bezdomnym w drodze do samodzielnego życia, świadcząc wsparcie doraźne, socjalne, psychologiczne, zawodowe i prawne. Od 2016 roku grupa Góra Dobra gromadząca wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży organizuje w Dziele wydarzenia kulturalne dla osób bezdomnych. Dotychczas były to koncerty, przedstawienia teatralne i seanse filmowe. „Bajka masajska” to pierwsza wystawa fotograficzna, która zagościła w murach Dzieła.

Oceń treść:
;