Imieniny: Filipiny, Eustachego, Euzebii

Wydarzenia: Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Wspomnienie świętych męczenników Andrzeja Kim Taegon, prezbitera, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy

Jan Paweł II na dziś

XVII Dzień Papieski pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją"

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia fot. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” każdego roku upamiętniają pontyfikat Papieża Polaka poprzez świętowanie Dnia Papieskiego. Tego dnia w Krakowie i kilkunastu innych, dużych miastach młodzież przygotowuje wiele atrakcji dla całych rodzin – koncerty, spektakle, zabawy, konkursy. Jest to niepowtarzalna okazja do przybliżenia postaci Papieża Polaka pokoleniu, które nie miało już możliwości osobistego spotkania z Nim.

 

XVII Dzień  Papieski obchodzony będzie pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”. Słowa te nawiązują  do konieczności okazania entuzjazmu wiary i zaniesienia go tam, gdzie jest on nieobecny. Chrześcijanin, jako człowiek nadziei, swoją postawą otwarcie sprzeciwia się bowiem postawie ludzi rozpaczy. Tym bardziej więc my, nazywani „żywym pomnikiem” pragniemy wyjść do wszystkich, którzy zechcą wziąć udział w naszych obchodach, spotkać się i spędzić z nami  czas  –  mówi Marcin Rudzki, koordynator  Dnia Papieskiego  wspólnoty krakowskiej.

Nad tegorocznym Dniem Papieskim patronat honorowy objął abp Marek Jędraszewski oraz prezydent miasta Krakowa  -  Jacek Majchrowski. Obchody  święta  rozpoczną się już 7 października. O godzinie 13.00  na Rynku Głównym  stypendyści  odtańczą taniec  belgijski zapraszając ludzi do wspólnego, niedzielnego świętowania. Nie będzie to jedyna atrakcja tego dnia, gdyż  o godzinie 15.30 w Arcybractwie Miłosierdzia przy ulicy Siennej 5 odbędzie sięspotkanie z Panią Anną Dymną  –  założycielką  Fundacji „Mimo wszystko”, która  opowie o  swojej działalności. Spotkanie to będzie miało charakter otwarty.

Główne obchody Dnia Papieskiego 8 października rozpocznie uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem kard. Stanisława  Dziwisza w  Centrum  Jana Pawła II, która zostanie odprawiona o godzinie 10:00. Następnie, obchody przeniosą się  do Arcybractwa Miłosierdzia, gdzie od godziny 12:00 do 17:00 będzie można skorzystać z przygotowanych atrakcji w ramach tzw. miasteczka rodzinnego. Do dyspozycji dzieci i rodzin będzie fotobudka, stanowisko z losowaniem niespodzianek, kącik malowania twarzy, balonowe zoo, kącik kawowo-herbaciany  ze słodkimi wypiekami  czy miejsce gdzie dzieci będą mogły nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. O godz. 17:00 rozpocznie się spektakl stypendystów pt. „Audycja z wątkiem o nadziei”, przygotowany przez absolwentkę programu stypendialnego, Annę Borowiec. Będzie to punkt zamykający niedzielne obchody.

14  października, a więc tydzień po głównych obchodach XVII Dnia Papieskiego odbędzie się I Bieg Papieski, który jest nową inicjatywą krakowskich stypendystów. Fundacja jako organizator wydarzenia zaprosiła do współpracy Stowarzyszenie „I Ty możesz być wielki”. Uczestnicy wystartują o godzinie 11.00 i pokonają 5 kilometrową trasę przebiegającą przez teren należący do Centrum Jana Pawła II oraz teren Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. To właśnie tam umieszczone będzie Biuro Zawodów, Depozyt, Start i Meta. W biegu  będą mogły  wziąć udział  zarówno  kobiety, jak i mężczyźni. Warunkiem uczestnictwa jest ukończenie 15 roku życia do dnia 14.10.2017r. oraz zgłoszenie się poprzez formularz dostępny na stronie  www.biegpapieskikrakow.pl  do dnia 7.10.2017r. Będzie również możliwość zgłoszenia się w dniu imprezy w Biurze Zawodów.  Udział w biegu jest bezpłatny, jednak uczestnicy  mogą wesprzeć stypendystów dowolną kwotą wrzuconą do puszki. Przewidziane są medale dla trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii, a także inne nagrody ufundowane prze partnerów wydarzenia.  Dodatkowo rodzice przychodząc ze swoimi dziećmi nie muszą się martwić, gdyż stypendyści zaopiekują się wszystkimi pociechami zapewniając im kilka małych atrakcji. Impreza potrwa do ok. godziny 13.00.

W przygotowaniach tegorocznych wydarzeń Fundację wsparło wiele instytucji, m.in. Park Wodny w Krakowie, Centrum Wspinaczkowe „Forteca”, Wydawnictwo Edukacyjne, Filharmonia Krakowska, Ośrodek Sportowo - Rekreacyjny "Kurdwanów Nowy", Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” czy Teatr Barakah.

Oceń treść:
Źródło:
;