Imieniny: Alfreda, Euzebiusza, Maksymiliana

Wydarzenia: Dzień Energetyka

Wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika

Wspomnienia

XX rocznica spotkania Jana Pawła II z polskim środowiskiem akademickim

jan paweł drugi podczas pielgrzymki do polski fot. Tadeusz Warczak Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski, 1997

8 czerwca 1997, był to dzień szczególny dla Kościoła krakowskiego, wyjątkowy dla polskiego środowiska akademickiego.

 

Właśnie wtedy, po kanonizacji błogosławionej Królowej Jadwigi, w godzinach popołudniowych Ojciec Święty Jan Paweł II przybył do Kolegiaty św. Anny, by oddać hołd profesorowi Akademii Krakowskiej – św. Janowi z Kęt, a także spotkać się ze światem nauki i sztuki w związku z jubileuszem sześćsetlecia erygowania Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Po obu stronach głównego przejścia przez Kolegiatę w podwójnych rzędach ustawili się rektorzy szkół wyższych z całej Polski. Dalsze miejsca zajęli inni pracownicy naukowi. To jednak nie przeszkadzało, aby wszyscy mogli przywitać się z Ojcem Świętym. Na spotkanie przybyło około 800 osób, w tym 92 rektorów wyższych uczelni oraz przedstawicieli Rządu i Parlamentu RP.

W imieniu zebranych przemówili rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Aleksander Koj i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, ks. prof. Adam Kubiś. Prof. Aleksander Koj skierował do Ojca Świętego między innymi takie słowa: „Historyczna to chwila i wielki dla nas zaszczyt witać Ojca Świętego w Kolegiacie Akademickiej Świętej Anny, u sarkofagu Świętego Jana Kantego w sześćsetlecie powołania Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jan Paweł II, głosiciel nowej ewangelizacji świata, a jednocześnie najdostojniejszy doktor honoris causa wszystkich wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego powraca do swej świątyni, jak do swego domu. Na spotkanie przybyli wyrazić swój głęboki szacunek rektorzy polskich szkół wyższych: uniwersytetów, uczelni technicznych, medycznych, rolniczych, pedagogicznych, ekonomicznych, artystycznych i innych. Przybyli przedstawiciele świata nauki i kultury z Krakowa i z całej Polski, przybyli przedstawiciele Rządu i Parlamentu Rzeczypospolitej. Oczywiście są obecne władze wszystkich krakowskich uczelni oraz członkowie Senatów Uniwersytetu Jagiellońskiego i Papieskiej Akademii Teologicznej, która kontynuuje wspaniałe tradycje Wydziału Teologicznego (fragm. relacji ze strony internetowej Uniwersyteckiej Kolegiaty św. Anny w Krakowie).

W XX rocznicę spotkania papieża Jana Pawła II z polskim światem akademickim 5 czerwca o godz. 10.00, w auli Collegium Novum przy ul. Gołębiej 24 w Krakowie zaplanowano pokaz filmu: „Jan Paweł II w Kolegiacie św. Anny w dniu 8 czerwca 1997 r.” z komentarzem prof. Franciszka Ziejki; panel dyskusyjny, w którym udział wezmą: prof. Jerzy Woźnicki, prof. Stefan Jurga, prof. Jan Szmidt, prof. Wojciech Nowak, ks. prof. Wojciech Zyzak.

Natomiast o godz. 16.00 w Katedrze na Wawelu odbędzie się wykład bp. Grzegorza Rysia: „Długo czekałaś...w XX rocznicę kanonizacji Królowej Jadwigi” a po nim Msza św. pod przewodnictwem i z homilią abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego.

Oceń treść:
Źródło:
;