Imieniny: Marka, Jaroslawa, Wasyla

Wydarzenia: Dzień Sekretarki

Polska

Z myślą o „tych, których nie widać”

 fot. Caritas Polska

Paweł Kęska i Dariusz Lewandowski są autorami zdjęć, które złożyły się na wystawę „Trochę ciepła dla bezdomnego”, którą będzie można zobaczyć w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

 

W aglomeracji warszawskiej jest ponad 600 osób bezdomnych wegetujących poza schroniskami i noclegowniami - w pustostanach, zrujnowanych budynkach przemysłowych, w altankach działkowych, piwnicach a nawet w namiotach i szałasach. Z różnych względów nie korzystają ze zorganizowanych form pomocy świadczonych przez organizacje takie jak Caritas. Są wśród nich ludzie, którym w wyniku okoliczności zawinionych lub niezawinionych powinęła się noga, rozpadła rodzina, którzy utracili zdrowie, pracę i środki do życia, którym nałogi i uzależnienia odebrały nadzieję i sens życia. Bezdomność to dramat człowieka, który utracił jedną z najcenniejszych wartości – własny dom, poczucie bezpieczeństwa, więzi rodzinnych i sąsiedzkich, ciągłość zawodową, godność i często nadzieję, że coś się może zmienić.

W skrajnie trudnych warunkach, bez środków higienicznych i medycznych, w mrozie i wilgoci żyją ludzie, których najczęściej nie widać z głównych ulic miasta. Do wielu docierają wyspecjalizowane patrole Straży Miejskiej zawożąc zimą gorący posiłek z kuchni Caritas albo innych organizacji pomocowych, interweniując gdy zachodzi konieczność pomocy medycznej. Bywa, że przed Bożym Narodzeniem dostarczają opłatek i trochę ludzkiego ciepła…

„Fotografie, które przedstawiamy są niezamierzonym, dodatkowym plonem akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego”, którą wspólnie prowadziliśmy w czasie ostatniej jesieni i zimy. Staraliśmy się dotrzeć z doraźną pomocą do osób bezdomnych, które z różnych powodów przebywają poza schroniskami i noclegowniami, i wśród których jest najwięcej zgonów lub komplikacji zdrowotnych z powodu wychłodzenia - mówią przedstawiciele Caritas i Straży Miejskiej w Warszawie. - W czasie najtrudniejszym dla bezdomnych, postanowiliśmy wyruszyć wspólnie do tych, „których nie widać”, z ciepłą odzieżą, śpiworami i innym zaopatrzeniem, ale przede wszystkim ze znakiem solidarności i pamięci” - dodają.

Zbiórka na zakup ciepłych śpiworów i termosów, zorganizowana przez Caritas Polska, przyniosła tak wspaniałe wyniki, że zakupiono dodatkowo bardzo dobrej jakości kurtki z kapturem, koce, nieprzemakalne buty, czapki i skarpety. W patrolach Straży Miejskiej z darami uczestniczył przedstawiciel Caritas, a w czasie dwóch wyjazdów ksiądz z posługą duszpasterską dla potrzebujących. „W czasie niejednego spotkania czuliśmy się nie mniej obdarowani - sercem i uśmiechem przez tych, do których udało się dotrzeć” - wyznają biorący udział w akcji.

Mimo stosunkowo lekkiej, ostatniej zimy i wysiłków organizacji niosących pomoc bezdomnym, ponad 100 osób w Polsce zmarło z wychłodzenia. „Mamy nadzieję, że chociaż część z tych osób, do których udał się nam dotrzeć, mogło przeżyć zimę w znośniejszych niż zazwyczaj warunkach - mówią organizatorzy akcji, w czasie której zaopatrzenie otrzymało ponad 400 osób bezdomnych we wszystkich dzielnicach Warszawy. - Z tych wspólnych wyjazdów pozostały poruszające serce zdjęcia, z których część przedstawiamy. Bez komentarza - dodają.

Wystawa jest dedykowana wszystkim ofiarodawcom, którzy odpowiedzieli na apel Caritas Polska o wpłaty na zakup śpiworów, termosów i ciepłej odzieży, oraz wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem i troską o drugiego człowieka, dają świadectwo prawdziwie ludzkiej postawy.

Akcja Caritas Polska i Straży Miejskiej m.st. Warszawy rozpoczęła się 15 listopada 2015 roku i trwała do 15 lutego 2016 roku. Dzięki hojności darczyńców, udało się pomóc około 400 osobom bezdomnym przebywającym poza ośrodkami pomocy Jesienno-zimowa akcja, przyniosła 46279 zł. wpłat od indywidualnych ofiarodawców. 

;