Imieniny: Mariki, Benity, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Księgowego

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel

Solidarność

 fot. Łukasz Kaczyński Happening Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości.

W niezwykły sposób wolontariusze Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości zachęcali 12 września na krakowskim Rynku do pomagania bliźnim. Jak sami twierdzili, "ogłaszają nowe powstanie patriotyczne na miarę XXI wieku".

Z racji tego, że do XVII finału Szlachentej Paczki i XV edycji Akademii Przyszłości zostało dokładnie 100 dni - odbyła się "Studniówka". Zebrani wolontariusze odtańczyli w centrum miasta poloneza, wymachując flagami z logo obu projektów Stowarzyszenia "Wiosna".

"W ten radosny sposób zwracamy się do osób, które o nas jeszcze nie słyszały lub wahają się czy zostać wolontariuszem. To dobry moment, by zgłosić się, przejść odpowiednie szkolenia i zacząć z nami mądrze pomagać" - wyjaśniła cel inicjatywy Joanna Sadzik, dyrektor Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości.

W Krakowie happening odbył się przy pomniku Adama Mickiewicza na Rynku Głównym. Wybór nie był przypadkowy - w innych miastach Polski podobne wydarzenia także odbyły się wokół pomników pwostańców i bohaterów narodowych.

"Chcemy pokazać, że wolontariusze to współcześni idealiści, którzy jak wybitne postacie z przyszłości, chcą zmieniać świat. Tworzymy historię i lubimy ludzi - chcemy łączyć ludzi ponad podziałami" - tłumaczyła Sadzik.

Poza radosnym tańcem wolotariusze dzielili się również osobistymi historiami z pomocy okazywanej rodzinom i dzieciom, które w poprzednich latach wspierali. Jak zaznaczyła dyrektor obu projektów Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości takie zaaganżowanie uczy wielu nowych rzeczy, m.in. lepszej komunikacji, innego podejścia do ludzi czy daje świadomość, że każdy ma realny wpływ na życie drugiego człowieka.

Jak dodała Sadzik SuperW, czyli wolontariusz Stowarzyszenia "Wiosna", to osoba, która ma wpływ na lokalną społeczność. "Chce zmieniać świat wokół siebie nie tylko poprzez przekazanie jakieś rodzinie paczek, ale uświadomienie jej własnego potencjału do bycia zaradną i przedsiębiorczą. Do tego stopnia, by ta rodzina wyszła na prostą i w kolejnych latach mogła pomóc swoim sąsiadom" - powiedziała, zachęcając wszytkich do złoszenia się do Drużyny SuperW.

Rekrutacja wolontariuszy potrwa do 30 września. W tym roku w Szlachetnej Paczce, łączącej potrzebujące rodziny z darczyńcami, potrzeba ponad 11 tysięcy wolontariuszy, a w Akademii Przyszłości, która pomaga dzieciom mającym problemy w szkole, blisko 2,5 tysiąca.  

Oceń treść:
Źródło:
;