Imieniny: Szymona, Tadeusza

Wydarzenia: Dzień Odpoczynku Dla Zszarganych Nerwów

Święto świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

Kulturalnie

Zaczarowana Piosenka znów na krakowskim rynku

 fot. Łukasz Kaczyński

Wieczorem 9 czerwca krakowski Rynek Główny wypełnił się magią słów i muzyki utworów z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego, które zaśpiewały osoby niepełnosprawne i znani artyści polskiej estrady. Wszystko to za sprawą finału 14. edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki organizowanego przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Podczas wydarzenia na scenie zlokalizowanej przed Wieżą Ratuszową wystąpiło 12 finalistów, których zadaniem było przedstawienie dwóch utworów muzycznych - jednego zaśpiewanego razem z gwiazdą oraz drugiego, znanego z wykonań Zbigniewa Wodeckiego, który osoby niepełnosprawne śpiewały solo. W duetach z młodymi wokalistami zaśpiewały znane postaci polskiej estrady: Hanna Banaszak, Krzysztof Cugowski, Adam Nowak, Łukasz Łyczkowski, Krystyna Prońko i Maria Sadowska.

- Festiwal Zaczarowanej Piosenki jest rzeczywiście magiczny i udział w nim jest czymś naprawdę wyjątkowym. Można poznawać tutaj wspaniałych ludzi, wszyscy są życzliwi i nie czuć wcale rywalizacji między nami. Dla mnie śpiewanie to lekarstwo na wszystko i sposób na pokonywanie własnych ograniczeń - przyznała niewidoma Kinga Kasprzak.

Podczas sobotniego koncertu ze sceny popłynęły akordy i wersy m.in. „Opowiadaj mi tak”, „Chałupy”, „Lubię wracać tam, gdzie byłem już” czy „Izoldy”. Każdy z utworów porywał publiczność, która ochoczo klaskała i z radością bujała się w rytm kolejnych taktów.

Nie dziwi więc, że jury oceniające wydarzenie, w skład którego weszli m.in. Ewelina Flinta, Włodzimierz Pawlik, Zbigniew Preisner, Adam Sztaba, Magdalena Waligórska-Lisiecka, Elżbieta Zapendowska czy Joanna Wodecka, córka Zbigniewa Wodeckiego, miało trudną decyzję do podjęcia.

- Poziom wykonań słyszanych przez nas utworów zachwyca. Wyjątkowa jest ekspresja tych młodych wokalistów i patrząc na ich dojrzałość muzyczną nie czuć wcale, że na co dzień zmagają się oni z jakimiś fizycznymi ograniczeniami - podkreślił Adam Sztaba.

W młodszej kategorii wiekowej główną nagrodę otrzymała Julia Zawrzykraj, która swoim wykonaniem utworu „Opowiadaj” poruszyła mieszkańców Krakowa i turystów. Tuż za nią na podium znalazły się Agata Kubiak i Kinga Kasprzyk. W grupie starszych wykonawców najlepszymi okazali się Michał Wiśniewski, Natalia Siekierka i Patrycja Błach.

Niepełnosprawni wykonawcy mogli w sobotę nie tylko wystąpić na tak ogromnej scenie przed szerokim gronem odbiorców. Najlepsi w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymali statuetki Zaczarowanego Ptaszka oraz stypendia artystyczne, które umożliwią im rozwijanie swoich talentów, w wysokości odpowiednio 24, 10 i 5 tys. zł.

Sobotni koncert poprowadziła Anna Dymna, której współtowarzyszyli Zbigniew Zamachowski, Piotr Głowacki, Maciej Musiał i Antoni Pawlicki. - Uczestniczę w tym festiwalu od samego początku. Sprawa, która nas tu jednoczy, a więc bycie z niepełnosprawnymi, zwracanie uwagi na ich problemy i radości, jest wyjątkowa. Sądzę, że to wydarzenie pokazuje, że niepełnosprawni są tacy jak my i że konieczne jest przełamywanie krzywdzących stereotypów ich dotyczących - powiedział Zbigniew Zamachowski.

Finał Festiwalu Zaczarowanej Piosenki odbył się w Krakowie w ramach 15. Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”. W niedzielę, drugim dniu tego projektu, Rynek Główny w Krakowie zamieni się w arenę rywalizacji sportowych - chętni będą mogli zobaczyć m.in. podnoszenie ciężarów, szermierkę, monoski czy taniec towarzyski. Wydarzenie zwieńczy koncert „Każdy jest komuś potrzebny” z udziałem Włodzimierza Pawlika oraz laureatów i finalistów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.

Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” została założona we wrześniu 2003 roku. Jej głównym celem jest pomoc dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Funkcję prezesa Fundacji pełni znana aktorka Anna Dymna.

Oceń treść:
Źródło:
;