Imieniny: Rocha, Stefana, Joachima

Wydarzenia: Światowy Dzień Krwiodawstwa

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński Ponowienie Aktu Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi na Wawelu.

"Zawierzenie jest jednocześnie obietnicą. Jest na nowo przyjęciem wezwania, które łączy się z naszym człowieczeństwem i z tym, że jesteśmy przybranymi dziećmi Bożymi" - mówił w piątek 8 września w katedrze na Wawelu bp Jan Szkodoń. Wspólnie z wiernymi ponowił on Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.

W homilii wygłoszonej do przybyłych biskup Szkodoń zaznaczył, że akt z 8 września 1946 r., którym polscy biskupi ofiarowali Matce Bożej Kościół w Polsce i ojczyznę, wiąże się nierozerwalnie z objawieniem Maryi w Fatimie.

"Maryja wzywała do ofiarowania Jej Niepokalanemu Sercu całego świata. W szczególny sposób wzywała do ofiarowania Jej Rosji. Ostrzegała też przed skutkami grzechu niewierności i odejścia od Boga" - przypominał.

Jak ocenił hierarcha akt ten ma kilka duchowych wymiarów. Wskazał, że jest on wyrazem wdzięczności Bogu za życie ludzkie i dary Boże, jakie każdy człowiek w nim doświadcza. "Dziękujmy za to nowe narodzenie, jakim był chrzest św., za to narodzenie, które dokonuje się przez święcenia i śluby zakonne. Za to narodzenie, jakie dokonuje się przez zawarcie sakramentu małżeństwa i w całym życiu rodzinnym" - wymienił.

Dopowiedział, że akt ma także wydźwięk pokutny, gdyż Maryja w Fatimie wezwała wiernych do nawrócenia. "Trzeci jego wymiar to ufność. To zawierzenie Bogu za przykładem Maryi i zawierzenie Najświętszej Maryi Pannie siebie, naszego życia, naszej drogi do wieczności i naszego powołania" - mówił dalej.

Jak uznał w słowach zawierzenia kryje się pełne oddanie Bogu do dyspozycji na wzór Maryji, bez podążania za egozimem czy pychą. "To przyjęcie na nowo wezwania, które łączy się z naszym człowieczeństwem i z tym, że jesteśmy przybranymi dziećmi Bożymi. Wezwanie, które łączy się z każdym powołaniem - kapłańskim, zakonnym, małżeńskim i powołaniem człowieka wierzącego, który idzie samotnie przez świat" - mówił.

"Dziś zawierzamy w szczególny sposób Kościół w Polsce, zawierzamy ojczyznę i świat. Wołamy o pokój. Niech jak najwięcej osób przeniesie się dziś sercem do tej świątyni" - powiedział na zakończenie bp Szkodoń.

Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi wierni na czele z bp. Janem Szkodoniem i bp. Tadeuszem Pieronkiem ponowili uroczyście po zakończonej Mszy św. przed figurą Matki Bożej. W najbliższą niedzielę akt ten zostanie powtórzony we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej.

Oceń treść:
Źródło:
;