Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza

Wydarzenia: Dzień Kosmosu

Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła

Świat

Zmarł były rzecznik Watykanu Joaquín Navarro-Valls

joaquín navarro-valls fot. Stanisław Proszek Joaquín Navarro-Valls

W środę 5 lipca biuro prasowe Stolicy Apostolskiej podało informację o śmierci swojego byłego wieloletniego dyrektora - hiszpańskiego dziennikarza i lekarza Joaquína Navarro-Vallsa, wieloletniego bliskiego współpracownika Jana Pawła II i Benedykta XVI. Miał 80 lat.

 

Był najmłodszym z dziewięciorga rodzeństwa. W 1961 ukończył medycynę, a następnie obronił doktorat z psychiatrii. Przez kilka lat pracował jako lekarz. W 1968 ukończył studia dziennikarskie. W 1977 przyjechał do Rzymu jako korespondent konserwatywnego hiszpańskiego dziennika „ABC”, jak każdy watykanista był akredytowany w watykańskim biurze prasowym. W 1984 zaproponowano mu stanowisko szefa tego biura i zarazem rzecznika Stolicy Apostolskiej. Był pierwszą osobą świecką, nie-Włochem stojącym na czele biura prasowego Stolicy Apostolskiej.

Po śmierci Jana Pawła II kontynuował do 11 lipca 2006 pracę na stanowisku szefa watykańskiego biura prasowego przy osobie nowego papieża Benedykta XVI. Zastąpił go ks. Federico Lombardi.

Był jednym z najsłynniejszych członków Opus Dei, do którego należał w latach 1954–2017 jako numerariusz.

Wśród wielu odznaczeń uhonorowany został także polskim Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Oceń treść:
;