Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Watykan

Zmarł kard. Dionigi Tettamanzi

znicz fot. KP/Fra3.pl

Duszpasterskie oddanie i intelektualne kompetencje zmarłego kard. Dionigiego Tettamanziego w sprawach małżeństwa, rodziny i bioetyki podkreślił Papież Franciszek w telegramie kondolencyjnym. Emerytowany arcybiskup Mediolanu odszedł dziś rano w Triuggio na północy Włoch.

 

Stan zdrowia purpurata kilka dni temu bardzo się pogorszył. Jego bezpośredni następca kard. Angelo Scola i nowo mianowany arcybiskup Mediolanu Mario Delpini zwrócili się wczoraj do wiernych z prośbą o modlitwę  w intencji umierającego.

Kard. Dionigi Tettamanzi miał 83 lata. Urodził się 14 marca 1934 r. w Renate, w prowincji Brianza, w Lombardii. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1957 r. z rąk przyszłego papieża Pawła VI, wówczas metropolity mediolańskiego. W roku 1989 został arcybiskupem Ankony-Osimo, a w 1995 – Genui. Na tym stanowisku otrzymał w 1998 r. biret kardynalski. W roku 2002 Jan Paweł II powierzył mu kierowanie archidiecezją mediolańską.

Kard. Tettamanzi jako teolog-moralista specjalizował się w tematyce rodzinnej, małżeńskiej i bioetycznej. Na tym polu bardzo blisko współpracował z Papieżem z Polski. W Mediolanie dał się poznać m.in. jako pasterz zatroskany o potrzeby biednych, ludzi z marginesu, uchodźców, do czego też nawiązał Franciszek w telegramie kondolencyjnym. Ostatnie lata włoski purpurat spędził jako emeryt w domu rekolekcyjnym w Triuggio pod Mediolanem.

Po śmierci kard. Tettamanziego kolegium kardynalskie liczy 223 członków, z czego 121 elektorów i 102, którzy nie mają prawa wyboru nowego papieża.

Oceń treść:
Źródło:
;