Imieniny: Dagmary, Aleksandra, Ady

Wydarzenia:

Małopolska

Zmarł prof. Walery Pisarek – Mistrz Słowa, jeden z największych autorytetów w dziedzinie języka polskiego

profesor walery pisarek fot. archiwum upjp2.edu.pl

Nie żyje prof. Walery Pisarek - wybitny językoznawca i prasoznawca, honorowy prezes Rady Języka Polskiego i założyciel studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Miał 86 lat.

 

Profesor zmarł w niedzielę, 5 listopada w Katowicach. O jego śmierci poinformowali prowadzący galę „Ambasador Polszczyzny”.

"Dla mnie Uniwersytet jest miejscem pracy, przyjaźni i miłości - mówił prof. Walery Pisarek w wywiadzie udzielonym 28 czerwca br., dotyczącym jego pracy na Uniwersytetecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie ( "Vita Academica" 2017, nr 3/92) - te trzy różne, ale w moim przypadku bliskie sobie dziedziny życia i rzeczywistości splatają się w tym miejscu. Uniwersytet jest niezwykły (...) Ogromną przyjemność sprawia tylko poczucie wykonania, skończenia pracy. Jest to przyjemność tym większa, im większy wysiłek włożony w pracę i poczucie, że się ją dobrze wykonało. Tak zwaną pasję mogę odczuwać tylko, gdy pracę mam już za sobą i mogę spać spokojnie, ponieważ mam pełną satysfakcję, że co mogłem i potrafiłem, to zrobiłem najlepiej, jak umiałem".

Wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II żegna z żalem śp. Walerego Pisarka, wybitnego Profesora swojej uczelni, “wieloletniego pracownika Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych UPJPII w Krakowie, nestora medioznawstwa polskiego, ulubionego wykładowcę setek studentów, przyjaciela dziennikarzy i pracowników IDIKS-u, a nade wszystko wspaniałego i życzliwego nam wszystkim człowieka”.

Walery Pisarek urodził się w 1931 r. w Rabce. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tytuł doktora nauk humanistycznych otrzymał na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Katowicach. Habilitację uzyskał na Wydziale Filologicznym UJ.

Od 1982 r. był profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1969-2001 był dyrektorem  Ośrodka Badań Prasoznawczych, a od 2009 r. profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Opublikował blisko 700 prac. W jego dorobku jest ponad 20 książek. Był inicjatorem Ustawy o języku polskim, którą uchwalono w 1999 r., a także autorem wielu wydań słownika ortograficznego.

Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. nagrodę „Zasłużony dla polszczyzny”, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski i Komandorski tego Orderu, a także Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Oceń treść:
;