Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński Rekolekcje "Misterium fascinans"

Pod hasłem „Duch liturgii” w dniach 8-10 września w Krakowie odbędą się jubileuszowe rekolekcje liturgiczne „Mysterium fascinans”. Na 10. edycję spotkania zaprasza Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Jak podkreśla Michał Wsiołkowski, koordynator rekolekcji, tegoroczne hasło nawiązuje do znanej książki kard. Josepha Ratzingera. „Także jako papież Benedykt XVI, w trakcie swojego pontyfikatu niejednokrotnie pokazywał on nam naczelne miejsce liturgii w życiu Kościoła i w życiu chrześcijanina” – opisuje.

Z kolei ks. Krzysztof Porosło, pomysłodawca wydarzenia, wskazuje, że jego uczestnicy będą się też zastawiać jak żyć liturgią na co dzień. „Odpowiemy na pytanie jak liturgia kształtuje duchowość chrześcijańską. A zarazem zapytamy jak liturgia kształtuje całość chrześcijańskiego życia – to, co możemy nazwać liturgiczną osobowością człowieka wierzącego: życie w obecności Słowa, przeniknięte duchem dziękczynienia i ofiary, w nieustannym uwielbieniu Boga” – mówi.

Jubileuszowe rekolekcje poprowadzi o. Cassian Folsom OSB – profesor rzymskiego Anselmianum i przeor benedyktyńskiej wspólnoty w Nursji. W ramach konferencji i prelekcji przybyli na spotkanie będą szukać tego, co istotne dla właściwego rozumienia liturgii oraz tego, co odnosi się do sztuki celebracji obu form rytu rzymskiego.

Wśród prelegentów wrześniowego spotkania znajdą się m.in. ks. Maciej Zachara MIC, ks. Wojciech Węgrzyniak, o. Dominik Jurczak OP czy ks. Krzysztof Porosło. Poruszone na przykład będą tematy: „Jaka jest kondycja liturgii w Polsce, czyli «Mysterium fascinans» po 10 latach”, „Dwie formy rytu rzymskiego – dlaczego i skąd?” i „Sakramentalna natura liturgii: ciało i duch w liturgii”.

Jak podkreślają organizatorzy rekolekcje są przygotowywane w taki sposób, by zawiłe tematy teologiczne ukazać w sposób obrazowy. „Wybierając prelegentów kierujemy się przekonaniem, że potrzebujemy przede wszystkim pedagogów, którzy w sposób przystępny wyłożą prawdy wiary katolickiej” – przekonuje Wsiołkowski.

Co ważne z roku na rok wydarzenie cieszy się coraz większym zainteresowaniem – w ostatnich latach uczestniczy w nim około 200 osób. „Nikt się nie spodziewał, jak bardzo rekolekcje te rozrosną się i jak – na przestrzeni lat – będzie rozwijała się ich forma. Dzisiaj, zapraszając na dziesiątą edycję, jesteśmy przekonani, że nie mogą się one odbywać inaczej, niż w rytm celebrowanej liturgii” – przyznaje ks. Porosło.

W celu zgłoszenia chęci udziału należy wypełnić specjalny formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny na stronie www.mysteriumfascinans.pl. Każdy uczestnik spotkania rekolekcji musi mieć ukończone 16 lat.

Oceń treść:
Źródło:
;