Imieniny: Gracjana, Bogusława, Laurencji

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Migrantów

Nauczanie

Życie Ewangelią rozpala miłość i wiarę

 fot. Łukasz Kaczyński

Gościem drugiego dnia rekolekcji "Dla Krakowa i całego świata" był biskup Krzysztof Nitkiewicz. Przekonywał on zebranych, że Pismo św. to oliwa dolewana do "lampki wiary".

Sandomierski hierarcha zauważył, że wierzący często nie korzystają z Biblii w należyty sposób. "A przecież słowo Bożo odnawia naszą wiarę. Jeśli Pismo św. będzie przez nas czytane właściwie, będzie prowadziło nas do modlitwy, a tym samym zapalało w nas Bożą miłość" - nauczał.

Przypomniał jak dwóch uczniów Jana Chrzciciela poszło za Jezusem, a następnie jeden z nich przekazał prawdę o Nim swojemu bratu. Ocenił, że przypominało to trochę zabawę w "głuchy telefon".

"W Ewangelii ma ona jednak inny efekt końcowy. Ten telefon nie jest głuchy. Zadzwonił, został odebrany i w ten sposób dzieło apostolskie zostało zainicjowane. Prawda o Bogu została przekazana i sprawdzona przez tych uczniów. To była ich Epifania. Objawił im się Chrystus i poszli za Nim" - podkreślił.

Dodał przy tym, że podobnie jak w sercach apostołów zapłonął ogień miłości Boga, tak może również rozpalić się w sercach współczesnych. "Ciągle jest jakaś asekuracja. A tu trzeba zerwać ze światem naszych przyzwyczajeń, relacji, dóbr. Stale chcemy mieć wyjście awaryjne, tymczasem Chrystus chce, abyśmy poszli na całego i zakosztowali Jego Ewangelii" - radził.

Podczas katechezy w trakcie celebracji, podczas której wierni otrzymali światło symbolizujące pokój i miłość, biskup wymienił także inne działania, które przyczyniają się do wzrostu życia duchowego - modlitwę, w tym Koronkę do Miłosierdzia Bożego, praktykowanie cnót oraz składanie wyznania wiary.

"Wiara jest skodyfikowana w Credo. Warto nie tylko w niedzielę, ale również na co dzień odmawiać Skład Apostolski. On w jakiś sposób zapala w nas miłość do Boga, bo widzimy jak wiele od Niego otrzymaliśmy. Wyznanie wiary pozwala nam też jej bronić w konfrontacji ze światem" - tłumaczył.

Na zakończenie ordynariusz z Sandomierza przypomniał zgromadzonym, że istotą wiary jest spotkanie z Chrystusem. "Ono rozpala w nas Jego miłość, dlatego jednoczmy się z Jezusem. Te rekolekcje są ku temu dobrą okazją" - powiedział.

Dwa ostatnie dni wydarzenia poprowadzi abp Marek Jędraszewski i bp Damian Muskus. W wydarzeniu można uczestniczyć również dzięki transmisji Pallotyńskiego Radia Ewangelizacyjnego Pallotti.FM oraz telewizji "Dobre Media".

Oceń treść:
Źródło:
;