Imieniny: Bereniki, Waleriana, Justyny

Wydarzenia: Dzień Ludzi Bezdomnych

Solidarność

Akcja „Potrzebne duchowe szpitale - zbieramy na pale przy Twoim współudziale”

 fot. materiały prasowe

Pod koniec ubiegłego roku krakowskie Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów rozpoczęło budowę Domu Słowa. Jednak z uwagi trudne warunki ukształtowania terenu budowy potrzebne jest finansowe wsparcie - zakonnicy uruchomili więc zbiórkę pt. „Potrzebne duchowe szpitale - zbieramy na pale przy Twoim współudziale”.

Pomysł na stworzenie nowego obiektu w krakowskim Centrum Formacji Duchowej zrodził się z ogromnego zainteresowania wydarzeniami kształtującymi duchowość, które organizuje tam cyklicznie zgromadzenie. Od samego początku działalności miejsca w prowadzonych rekolekcjach i naukach wzięło udział już prawie 70 tys. osób, w tym więcej niż połowę z nich stanowili świeccy.

- Dlatego też uznaliśmy, że rozbudowa naszej placówki to bardzo potrzebna inwestycja. Czekało na nią wielu ludzi, którzy z przykrością dowiadywali się, że brakuje już wolnych miejsc na rekolekcje ignacjańskie czy lectio divina, akurat wtedy, gdy bardzo potrzebowali przemodlić ważne decyzje, pozbierać rozproszone w codziennym zabieganiu siły - opisuje ks. Krzysztof Wons SDS, dyrektor ośrodka.

Budowa ruszyła, ale okazało się, że jej teren stanowi dawne koryto rzeki, a więc przede wszystkim piasek i żwir. Dlatego nowy budynek musi zostać osadzony na palach.

Wzmocnienie podłoża pod budowę Domu Słowa będzie wymagać 160 pali, których średnia długość wynosi 12 m, a koszt jednostkowy to 1804 zł. Łącznie potrzeba więc blisko 300 tys. zł.

„Sytuacja ekonomiczna na świecie, zawirowania społeczne i zaostrzony kurs wobec Kościoła wydają się przekonywać, że to szaleństwo. Natomiast nie od dziś wiadomo, że Kościół potrzebuje Bożych szaleńców” - napisali salwatorianie na stronie zbiórki zatytułowanej „Potrzebne duchowe szpitale - zbieramy na pale przy Twoim współudziale”, która ma wesprzeć rozwiązanie tego problemu.

- Wyjściowym celem naszej zbiórki było zebranie środków niezbędnych na zakup 4 pali, jak 4 jest Ewangelistów. Marzymy trochę o pozyskaniu kwoty 21 648 zł, co umożliwiłoby zakup 12 pali, jak 12 było apostołów. Pierwsze marzenie zostało już osiągnięte. Może uda się z drugim. Zachęcamy do wsparcia naszej inicjatywy - przekonuje ks. Wons.

Akcję można wesprzeć na stronie www.zrzutka.pl/g5wztm. Na chwilę obecną 74 darczyńców wpłaciło kwotę ponad 18 tys. zł. Osoby, które chciałyby samodzielnie sfinansować wybraną liczbę pali, proszone są o kontakt z ks. Piotrem Stawarzem, koordynatorem rozbudowy w CFD (cfd.rozbudowa@sds.pl).

Centrum Formacji Duchowej w Krakowie prowadzone jest przez zgromadzenie zakonne salwatorianów. Powstało w 1997 roku. Proponuje sesje, szkoły formacyjne i rekolekcje, w których szczególną uwagę poświęca się pojedynczej osobie i jej indywidualności. Towarzyszy osobom duchownym i świeckim w poszukiwaniu głębszego doświadczenia wiary i integralnego rozwoju duchowego i psychicznego. CFD współpracuje z cenionymi formatorami różnych szkół i ośrodków życia duchowego, którzy służą swoim osobistym doświadczeniem wiary oraz swoim przygotowaniem teologicznym, pedagogicznym i psychologicznym.

Oceń treść:
Źródło:
;