Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

Wydarzenia: Dzień Drogowca i Transportowca

Piątek w oktawie Wielkanocy

Małopolska

Biało-czerwona rocznica odzyskania niepodległości

 fot. KP/Fra3.pl

W niedzielę, 11 listopada, przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji prezydent Krakowa Jacek Majchrowski apeluje do mieszkańców miasta o wywieszenie flagi narodowej na swoich domach.

 

Filharmonia Krakowska zaprasza na wyjątkowe wydarzenia – koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości odbywający się w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Krakowski koncert, który inauguruje jubileuszową serię, rozpocznie się 11 listopada o godzinie 11.00, a otworzy go (podobnie jak wszystkie inne koncerty cyklu) Fanfara na instrumenty dęte, napisana specjalnie dla projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” przez Krzysztofa Pendereckiego.

O 12 Kraków dołączy do akcji „Niepodległa do hymnu”. Na Rynku Głównym będzie można włączyć się we wspólne świętowanie, śpiewając hymn państwowy.

Później na Rynku zabrzmią najważniejsze polskie pieśni i piosenki. Wszystko to w ramach jubileuszowej, 70. Krakowskiej Lekcji Śpiewania pod hasłem „Radosna Niepodległości”, która rozpocznie się o godz. 17:00. Przed Lekcją Śpiewania o godz. 15.00 na scenie wystąpią uczestnicy projektu „Piosenki na wszelki wypadek”, którzy wraz z akompaniamentem zespołu przedstawią rezultaty dwumiesięcznych warsztatów organizowanych przez Bibliotekę Polskiej Piosenki w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, Kino Pod Baranami zaprasza do wspólnej celebracji osiągnięć polskiej kinematografii. W programie m.in. pokaz specjalny, projekcje najciekawszych polskich tytułów ostatnich miesięcy w cenie 11 zł oraz poranek filmowy dla najmłodszych.

W Krakowie odbędzie się także Bieg Niepodległości – bieg na dystansie 11km dla upamiętnienia 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Organizatorzy zapraszaja także całe rodziny ponieważ poza biegiem głównym odbędą się również zawody dla dzieci a także Krakowska Mila Niepodległości 1918, w której uczestniczyć może każdy. Wystarczy, że przejdzie, przetruchta lub przebiegnie 1918 m.

W rocznicę odzyskania niepodległości Kraków zostanie udekorowany flagami państwowymi. Pojawią się one na Rynku Głównym, Małym Rynku, na budynkach publicznych oraz pojazdach komunikacji miejskiej. W Święto Niepodległości kładka o. Bernatka oraz estakada tramwajowa Lipska-Wielicka zaświecą się w kolorach biało-czerwonych. Patriotyczną iluminację będzie miała także TAURON Arena Kraków.

 

Oceń treść:
Źródło:
;