Imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana

Wydarzenia: Dzień Żelków

Prasa

Czerwcowy numer miesięcznika „W drodze”

miesięcznik w drodze fot. Wydawnictwo W drodze

Czerwcowy numer miesięcznika „W drodze” już w sprzedaży, a w nim: o świeckich, którzy nie chcą potulnie milczeć, o księdzu, który zmienił Polskę i o rodzicach, którzy marzą, by ich syn został Robertem Lewandowskim!

 

Owce nie chcą już milczeć

Od jakiegoś czasu pojawiają się głosy, że Kościół w Polsce potrzebuje synodu. Nie wszyscy wiemy, co to jest synod, czym się różni od soboru i na ile świeccy mogą się w niego zaangażować. No i przede wszystkim, czy synod pomoże w rozwiązaniu problemów, z którymi boryka się polski Kościół. Rozmawiamy o tym z ks. Grzegorzem Strzelczykiem, byłym sekretarzem synodu diecezjalnego w Katowicach, który mówi otwarcie: „Ja jestem bardzo sceptyczny wobec wołań o synod. Jak wyłonić reprezentację świeckich? Biskupi nie potrafią się porozumieć na posiedzeniach KEP, a nagle dogadają się na synodzie? Jak wziąć pod uwagę głos świeckich, skoro u nas nikt nie jest do tego przyzwyczajony i świeccy, którzy tam pojadą, szybko się zorientują, że wszyscy mają ich w nosie?”

Ale to nie jedyny głos w tej sprawie. Do dyskusji zaprosiliśmy też świeckich różnych środowisk, zadając im pytanie: Czy Kościół w Polsce potrzebuje synodu? Swoimi spostrzeżeniami na ten temat podzielili się Monika Białkowska, Adam Dylus, Marcin Dzierżanowski, Tomasz Krzyżak, Tomasz Rowiński. I gdyby szukać wspólnego mianownika tych wszystkich wypowiedzi, można by powiedzieć: Żeby zwołać synod, trzeba się do niego przygotować, a żeby się do niego przygotować, trzeba się nawzajem wysłuchać. Tego już od dawna nie umiemy. Nasze polsko-polskie kościelne wojenki mają się bardzo dobrze. I każdy w nią zaangażowany mówi, że ma na uwadze dobro Kościoła.

Ponieważ temat synodu jeszcze długo będzie powracał w różnych dyskusjach, dlatego zachęcam, by już dziś przeczytać komentarze na ten temat.

 

Rok ks. Franciszka Blachnickiego

Co jakiś czas zdarzają się w Kościele księża niezwykli, charyzmatyczni, którzy idą trochę pod prąd, są solą w oku niektórych hierarchów, ale którzy potrafią w dobry sposób pociągnąć za sobą tłumy. Bez wątpienia taką osobą był ks. Franciszek Blachnicki założyciel Ruchu Światło-Życie. Pisze o nim Stanisław Zasada, jako że obchodzimy właśnie rok ks. Franciszka Blachnickiego. Jaki miał pomysł na Kościół, na głoszenie Ewangelii i pracę z młodzieżą? Przeczytajcie.

Gorąco polecam również rozmowę z Tomaszem Zubilewiczem, znanym prezenterem telewizyjnym, który przez wiele lat należał do oazy, a dziś mówi: „Oaza to był fundament mojego życia. Bez wspólnoty i bez bycia blisko Pana Boga wiele spraw pewnie potoczyłoby się inaczej”.

 

Pranie sakramentów

Za nami maj – czas pierwszych komunii świętych. Jak wyglądały w tym roku? Jak parafie poradziły sobie z ich organizacją mimo trwającej cały czas pandemii? Niektórzy proboszczowie już w zeszłym roku wspólnie z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych zdecydowali się na zupełnie inny charakter uroczystości, choć przez wiele lat wydawało się, że inaczej się nie da. O tym, jak bardzo skupiliśmy się na formie, zapominając o treści piszę w swoim tekście „Pranie sakramentów”. A czym są sakramenty i jak działają w naszym życiu przypomina ks. Artur Stopka.

 

Dziesięć naboi rewolwerowca

I na koniec chwila relaksu: kibiców piłki nożnej, na kilkanaście dni przed rozpoczęciem Euro 2020, zachęcam do przeczytania rozmowy z Michałem Listkiewiczem, międzynarodowym sędzią piłkarskim, który opowiada o tym, czy sędzia jest zawsze sprawiedliwy, dlaczego nie powinien szastać żółtymi i czerwonymi kartkami, i jak się zachowują rodzice na meczach swoich dzieci.

 

Koniecznie zajrzyjcie też do felietonów – nasi autorzy jak zawsze w wybornej formie. Stefan Szczepłek wspomina z łezką w oku panią Teresę Borkowską, która pracowała na parkingu w Mikołajkach, Paweł Krupa OP opowiada o spotkaniu z przyjacielem popem, Jarosław Mikołajewski zdradza kulisy najnowszego tłumaczenia Boskiej komedii, Paulina Wilk dzieli się refleksją o słuchaniu audiobooków, Marek Brzeziński pisze o tolerancji w praktyce, Wojciech Ziółek SJ nie szczędzi gorzkich słów księżom i biskupom, i mówi dlaczego warto być baranem, a ks. Grzegorz Strzelczyk pisze o pożytku taplania się w błocie.

Oceń treść:
Źródło:
;