Imieniny: Jerzego, Wojciecha

Wydarzenia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Polska

Drugi dzień Narodowej Pielgrzymki Polaków

arcybiskup wojciech polak fot. Mazur/episkopat.pl

W drugim dniu Narodowej Pielgrzymki Polaków do Rzymu celem pątników była Bazylika św. Jana na Lateranie. Centralnym wydarzeniem dnia była Eucharystia sprawowana przez Prymasa Polski. W sobotę na audiencji jubileuszowej Polacy spotkają się z Papieżem. Choć pielgrzymka dopiero się rozpoczęła, jej uczestnicy są przekonani, że jest to wydarzenie historyczne.

 

„Są to intensywne dni modlitwy – powiedział abp Leszek Sławoj Głódź, metropolita gdański – dni nawiedzenia progów apostolskich. Każda narodowa pielgrzymka ma związek ze wszystkimi pielgrzymkami, które w dziejach chrześcijaństwa i Polski wiązały Rzym z Polską. Stąd też udział tak wielkiego gremium Episkopatu, ponad 50 biskupów, i 7 tys. wiernych, jest swoistym znakiem żywotności i wiary, a jednocześnie i więzi ze Stolicą Apostolską”.

„Przyjechałem na to wydarzenie razem z całą rodziną – wyznał z kolei prof. Waldemar Rozenkowski, diakon stały z Torunia – Jako historyk miałem juz kilkadziesiąt wykładów o rocznicy chrztu Polski. Dla mnie osobiście ta pielgrzymka jest dopełnieniem tego, co przeżywam od kilku miesięcy, spotykając się z różnymi osobami i przywołując pewne wydarzenia historyczne. Wierzę, że wpisze się to również w historię zbawienia mojej osoby i moich najbliższych”.

„Przyjechaliśmy szukać nowego natchnienia – powiedział bp Andrzej Czaja z Opola – by ten rok 1050-lecia chrztu zaowocował w naszej Ojczyźnie i w Kościele w Polsce odnową przymierza z Bogiem. Ale przyjechaliśmy tu również po to, by upraszać moc Bożego Ducha, aby było Go jak najwięcej w Kościele w Polsce i w naszej ojczyźnie. By dał nam światło, jak to duszpasterstwo młodzieży, rodzin i małżeństw rozwijać, kierować nim”.

Do budowania przyszłości w wierności Chrystusowi, Ewangelii i Kościołowi wzywał Prymas Polski podczas Mszy dla uczestników Pielgrzymki Narodowej do Rzymu. Sprawowano ją w bazylice św. Jana na Lateranie. Abp Wojciech Polak wskazał, że to miejsce na pielgrzymim szlaku Polaków jest bardzo ważne ponieważ właśnie tu papież usłyszał, że Mieszko został ochrzczony, tam też w duchowym testamencie ofiarował gnieźnieńskie państwo w duchową opiekę Stolicy Apostolskiej.

„Obchodząc więc 1050. rocznicę Chrztu, i my, pielgrzymi, jak kiedyś Mieszko I, skierowaliśmy z wdzięcznością nasze kroki właśnie tutaj, do Rzymu. Przybyliśmy razem, aby dziękować zwłaszcza za to, że nasze tegoroczne jubileuszowe uroczystości przeżywaliśmy w szczególnej przecież łączności ze Stolicą Apostolską”  – mówił abp Polak. Przypomniał, że to miejsce będące katedrą biskupa Rzymu ma dla Polaków szczególny charakter, ponieważ „przed trzydziestu ośmiu laty na Piotrowej Stolicy zasiadał nasz umiłowany Papież z rodu Polaków, święty Jan Paweł II”.

Komentując czytania liturgiczne Prymas Polski zauważył, że chrześcijanie wezwani są do jedności. „Wezwanie do jedności płynie z nadziei i wiary. Wyrasta z naszego chrześcijańskiego powołania. Jest nade wszystko owocem przyjętego przez nas chrztu świętego, który czyni nas jedno z Chrystusem, bo dosłownie wszczepia nas w Jezusa Chrystusa i czyni jedno między sobą, bo włącza nas do wspólnoty wierzących, do Kościoła, i w ten sposób prawdziwie jednoczy między sobą” - mówił abp Polak. Wstawiennictwu św. Jana Pawła II zawierzył też wysiłki Polaków „abyśmy mocni tym, co otrzymaliśmy w chrzcie świętym, potrafili budować naszą przyszłość wierni Chrystusowi, Ewangelii, Kościołowi, w jedności i miłości, łącząc nasze siły i jednocząc się dla wspólnego dobra”.

Bazylika na Lateranie to jedna z czterech bazylik większych, które nawiedzą pielgrzymi z Polski. W piątek spotkali się w Bazylice Santa Maria Maggiore, w sobotę będą się modlić w Bazylice św. Pawła za Murami, a w niedzielę w Bazylice św. Piotra.

Polacy dziękują w Rzymie za wizytę Ojca Świętego Franciszka w Polsce, za Światowe Dni Młodzieży oraz Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski podkreśla jeszcze inny wymiar pielgrzymki. – To również spotkanie polskich biskupów z biskupem Rzymu, spotkanie braci w biskupstwie – mówi.

Oprócz narodowej modlitwy w bazylice na Lateranie, biskupi odwiedzili w piątek wieczorem również Papieskie Kolegium Polskie. Jest to jeden z dwóch, obok Papieskiego Instytutu Kościelnego, rzymskich domów Konferencji Episkopatu Polski dla księży, którzy zostali skierowani przez biskupów na studia do Rzymu. Zatrzymują się tu także biskupi odwiedzający Rzym. To właśnie z Papieskiego Kolegium Polskiego w 1978 roku wyjechał na konklawe kard. Karol Wojtyła. W roku 2016 Kolegium świętuje jubileusz 150 lat istnienia.

Źródło:
;