Imieniny: Szymona, Tadeusza

Wydarzenia: Dzień Odpoczynku Dla Zszarganych Nerwów

Święto świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

Solidarność

Jubileuszowa edycja konkursu „Indeksu marzeń”

 fot. Fotolia.com

Rozpoczęła się jubileuszowa, 10. edycja konkursu stypendialnego „Indeks marzeń” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Mogą w niej udział wziąć maturzyści i studenci z niepełnosprawnościami.

Celem konkursu jest wyrównywanie szans między osobami sprawnymi i z niepełnosprawnością. Ma on ułatwiać dostęp do edukacji i realizowanie życiowych planów oraz ambicji, a jednocześnie stanowić motywację dla tych osób z niepełnosprawnością, które rezygnują z podjęcia bądź kontynuowania studiów z uwagi na trudną sytuację materialną.

W ramach konkursu zostanie wyłonionych 9 laureatów z niepełnosprawnością - maturzystów lub studentów - którzy otrzymają 9-miesięczne stypendia w wysokości 1000 zł na naukę w wybranej przez siebie uczelni w roku akademickim 2021/2022. Przyznawanie stypendium odbywa się w ramach Akademii Odnalezionych Nadziei.

- To nie jest tak, że to dofinansowanie jest przeznaczane tylko na zakup książek. Była wśród laureatów dziewczyna, która miała trudności z poruszaniem się i za przyznane środki wynajęła mieszkanie bliżej uczelni. Inny chłopak pieniądze przeznaczał tak na pomoce dydaktyczne, jak i na rozwój w sferze kulturalnej, na przykład na wejściówki do muzeów i teatrów - opisuje Katarzyna Szostak z Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Jak wskazuje Anna Dymna, prezes krakowskiej Fundacji „Mimo Wszystko”, wśród poznanych przez nią osób niepełnosprawnych dużą część stanowią osoby młode. - Dowiaduję się o ich cierpieniach, walce z przeciwnościami, ale też o marzeniach. Wiem, jak jest im ciężko. Są zdolni, pełni pasji, chcą się uczyć i rozwijać. Ale brakuje im pieniędzy na przykład na zakup komputera, innych pomocy naukowych albo nie są w stanie opłacić sobie mieszkania w akademikach. To dla nich właśnie realizujemy ten projekt - tłumaczy znana aktorka.

Dodaje, że na konkurs mogą się zgłaszać osoby niepełnosprawne z całej Polski. Muszą one zdać maturę z wynikiem 65% z przedmiotów podstawowych lub zaliczyć ostatni rok studiów ze średnią ocen minimum 4,0. - Nasi stypendyści nieraz już udowodnili, że te „Indeksy” naprawdę zmieniają świat - podkreśla Dymna.

Potwierdzają to świadectwa dotychczasowych stypendystów. - Bez tego wsparcia trudno mi byłoby funkcjonować na uczelni. Dzięki stypendium mogłam opłacać akademik, utrzymywać siebie, kupować pomoce naukowe, a przez to w pełni koncentrować się na nauce. Osoby niepełnosprawne, które chcą się kształcić, a brakuje im na to środków, powinny skorzystać z możliwości, jakie stwarza ten konkurs - przyznaje niewidoma Milena Wiśniewska.

Regulamin konkursu i szczegóły tegorocznej edycji dostępne są na stronie www.mimowszystko.org. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 września.

W ramach „Indeksu marzeń” przyznano do tej pory 115 stypendiów. W latach 2010-2020 Akademia Odnalezionych Nadziei wsparła w ten sposób edukację osób z niepełnosprawnościami łączną kwotą 1 316 500 zł.

Oceń treść:
Źródło:
;