Imieniny: Cezarego, Tymoteusza

Wydarzenia: Dzień Pracownika Ochrony

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej

Przygotowania

Ks. Suchodolski o Brzegach: służby watykańskie nie mają zastrzeżeń

ksiądz grzegorz suchodolski fot. Jakub Wolski/ŚDM Kraków 2016/Flicr.com Ks. Grzegorz Suchodolski

Watykan nie ma żadnych zastrzeżeń co do bezpieczeństwa ojca świętego na Campus Misericordiae – powiedział sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM ks. Grzegorz Suchodolski po czwartkowym rekonesansie komendanta Żandarmerii Watykańskiej Domenico Gianiego w Brzegach.

 

"Z upoważnienia komendanta Żandarmerii Watykańskiej dra Domenico Gianiego i koordynatora ŚDM ks. Damiana Muskusa chcę powiedzieć, że rekonesans przebiega bardzo pozytywnie i że strona watykańska nie widzi żadnych zastrzeżeń do tego, co tu zostało przygotowane na Campus Misericordie pod kątem bezpieczeństwa ojca świętego" – powiedział dziennikarzom ks. Suchodolski.

Jak wyjaśnił, szef papieskiej ochrony przyleci z papieżem Franciszkiem samolotem, "bo taka jest jego rola" i dlatego wszystkie miejsca, które papież odwiedzi, wizytuje teraz - nie tylko Kraków, ale też inne lokalizacje, które uznał za stosowne.

"Jak widzimy, program wizyty jest dynamiczny, więc trudno mi zapewnić, czy będzie wszędzie, czy uzna, że w niektórych miejscach nie musi już być" – powiedział ks. Suchodolski.

Dowódca Korpusu Żandarmerii Watykańskiej Domenico Giani sam miał się spotkać w Brzegach z dziennikarzami, ale jego plan wizyty niespodziewanie został zmieniony.

"Przyjechaliśmy jako delegacja przed rozpoczęciem ŚDM, aby obserwować przygotowania i możemy powiedzieć, że przygotowania w tych ostatnich dniach są bardzo dobre, bardzo zaawansowane" – powiedział obecny na briefingu przewodniczący Sekcji Młodych Papieskiej Rady ds. Świeckich ks. Joao Chagas.

Jak powiedział dziennikarzom koordynator i szef projektu Campus Misericordiae ks. Bogdan Kordula, dr Giani na początku odwiedził wybudowane na obrzeżach kampusu Dom Miłosierdzia dla osób w potrzebie i magazyn Caritas Dom Chleba, które papież pobłogosławi w niedzielę. "Dr Giani mówił (...), że papież jest bardzo szczęśliwy, że dzieło miłosierdzia może towarzyszyć ŚDM jeszcze przed ich rozpoczęciem – jako wskazanie dla młodzieży w wymiarze duchowym idei miłosierdzia" – powiedział ks. Kordula.

Poinformował, że program wizyty obejmował także przejazd drogą papieską wśród sektorów i ustalenia techniczne dotyczące obecności papieża na Campus Misericordiae. "Kluczowym momentem było sprawdzenie podestu ołtarza. Wszystko się trzyma" – powiedział ks. Kordula. "Dr Giani jest zadowolony, szczęśliwy, widoki z ołtarza są piękne, widać Kraków i ogrom tego dzieła. Widok modlącej się, śpiewającej i tańczącej młodzieży będzie dla papieża radością" - dodał.

"Przedstawicielom Żandarmerii Watykańskiej teren się bardzo podobał, mówili że to jeden z ładniejszych, jakie widzieli, a zakres i skalę robót określili jako powalającą, zwłaszcza wielkość ołtarza i scen. Chciałem jednak z drugiej strony podkreślić, że wielkość ołtarza nie jest przesadnie duża, bo teren jest ogromny" - powiedział ks. Kordula.

Jak zapewnił, prace na kampusie zostaną zakończone wcześniej. "Zakładaliśmy, że prace potrwają do czwartku, ale teraz możemy powiedzieć, że we wtorek ten plac będzie już lśnił. Prace postępują bardzo szybko, to zasługa profesjonalnych firm, a pogoda sprzyja" – powiedział ks. Kordula.

Pytany przez dziennikarzy, czy każdy może swobodnie chodzić po kampusie, ks. Kordula wyjaśnił: "Proszę nie ulec złudzeniom, że państwo są tu anonimowi, bo tak naprawdę teren jest skanowany przez 150 kamer, nagrywany cały czas, i jak państwo się rozejrzą - te dyskretne kamery naokoło są i zbierają obraz z całego miejsca wydarzenia. Jest też profesjonalna firma ochrony i patrole policji, które legitymują wszystkich, także mnie".

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca. Na terenie Campus Misericordiae w Brzegach k. Wieliczki w sobotę 30 lipca odbędzie się czuwanie młodych z papieżem Franciszkiem, a w niedzielę 31 lipca na zakończenie ŚDM papież odprawi Mszę Posłania.

;