Imieniny: Maryli, Wladyslawa, Cyryla

Wydarzenia: Dzień Walki z Cukrzycą

Watykan

Na synodzie o bulimii informacyjnej i anoreksji marzeń

biskupi w czasie obrad synodalnych fot. BP KEP

W Watykanie trwa kolejny dzień obrad synodalnych. Podczas swobodnej wymiany opinii, która miała miejsce wczoraj wieczorem głos zabrał Papież Franciszek. Bierze on udział we wszystkich spotkaniach, głównie się przysłuchując. Na rozmowy z uczestnikami wykorzystuje czas w czasie przerw w obradach. 

 

W czasie dzisiejszej kongregacji przedpołudniowej duży nacisk położono na konieczność słuchania młodych w świecie cyfrowym, gdzie bulimii informacyjnej często towarzyszy anoreksja marzeń, grożąc stworzeniem „informacyjnych tłuściochów” pozbawionych sensu. Mówiono też o konieczności pozytywnego patrzenia na młodych, a nie postrzegania ich tylko w kategorii problemu.

„Niezależnie, jakie historie mają za sobą i jak żyją, młodzi nie mogą być postrzegani, jako przedmiot do naprawienia. Oni są częścią Kocioła i w tym Kościele muszą poczuć się jak w kochającym domu, którego często niestety nie znają” – mówił podczas prezentacji synodalnych obrad Paolo Ruffini. Prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji wskazał, że pojawił się wniosek, by końcowy dokument podzielić na poszczególne regiony świata, tak by dobrze oddać kontekst i rzeczywistość młodych żyjących w przecież bardzo zróżnicowanych realiach.

„W auli synodalnej przypomniano, że 2/3 młodzieży świata mieszka w Afryce, Azji, Oceanii i Ameryce Łacińskiej i patrzenie na młodych nie może być zdominowane przez kontekst europejski czy Ameryki Północnej” – wskazał Ruffini. Zauważył, że ojcowie synodalni wiele mówili także o trudnej codzienności młodzieży naznaczonej przez wojny, biedę, brak pracy, narkotyki, a jednocześnie silnie wchodzącej w kontakt ze zglobalizowanym światem przez media. Niesie to za sobą kryzys tożsamości i pytanie o własne korzenie.

 

Podsumowanie drugiego dnia obrad Synodu przez biskupów z Polski

Przygotowanie do życia w małżeństwie, rola ojca w rodzinie, młodzi imigranci oraz świadectwo życia młodych wobec rówieśników to tematy drugiego dnia obrad Synodu, w którym przemawiali przedstawiciele poszczególnych krajów i kontynentów wymieniając się swoimi doświadczeniami.

Część młodzieży nawiązywała do życia w rozbitych rodzinach. „Stąd też zwracano uwagę, aby było przygotowanie do małżeństwa, np. katechezy przedmałżeńskie, które istnieją w Polsce. By w tych katechezach uwzględnić kontekst kulturowy, gdyż coraz częściej zawierają małżeństwa osoby różnych kultur i religii” – powiedział bp Marian Florczyk.

„W czasie dyskusji pojawiły się również opinie, że zatraciła się rola mężczyzny. Wcześniej mężczyzna dojrzewał do tego by być ojcem, by spełniać swoje zadania. Przykład ojca najbardziej pociąga dzieci do wiary, zauważył jeden z mówców” – podkreślił bp Florczyk.

Następnym zagadnieniem była sprawa imigrantów w szerokim znaczeniu. „Jeśli Kościół w Europie sam boryka się z problemami, to jakiej pomocy ma udzielić przybyszom? Zwracano uwagę na kondycję imigrantów i tych, którzy ich przyjmują. Kondycja religijna przyjmujących jest niestety słaba” – stwierdził bp Florczyk.

Zwracano również uwagę na to, aby młodzież ewangelizowała swoich rówieśników poprzez przykład życia. „Chodzi o to, aby młodzi wierzący doprowadzali innych młodych do Jezusa Chrystusa, bo On jest Tym, który nadaje kształt życiu. Kościół jest bowiem wspólnotą, która cechuje się wiarą w Jezusa Chrystusa, która żyje tą wiarą” – podkreślił bp Florczyk.

„Zagadnienia podejmowane z jednej strony ukazują całe bogactwo i szanse, jak chociażby dobra liturgia, ale również zagrożenia, np. sekty występujące w niektórych krajach” – powiedział bp Marek Solarczyk.

W dyskusjach przewijał się również temat wpływu mediów społecznościowych na życie młodych ludzi.

Oceń treść:
Źródło:
;