Imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana

Wydarzenia: Dzień Żelków

Kulturalnie

Noc Muzeów z Kolekcją Książąt Czartoryskich

noc muzeów w muzeum czartoryskich fot. Mirosław Żak/Pracownia Fotograficzna MNK

Zanim ukończony zostanie remont w kompleksie Książąt Czartoryskich, a nowe Muzeum przyjmie pierwszych widzów w grudniu 2019 roku, najcenniejsze dzieła sztuki z ich słynnej kolekcji można bezpłatnie zobaczyć już podczas najbliższej Nocy Muzeów (18.05.2018). 

 

W Polsce jest tylko jeden obraz – mówi ustami Roberta Więckiewicza włamywacz Cuma z filmu „Vinci”. I choć trudno się z nim zgodzić, ten jeden – Damę z gronostajem Leonarda da Vinci  ̶  w ciągu roku zobaczyło blisko 190 tys. zwiedzających. W Noc Muzeów Cecylia Gallerani czeka na swoich wielbicieli w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie od godziny 19.00. Od tej samej godziny w pobliskim Ośrodku Kultury Europejskiej EUROPEUM można oglądać inny skarb Kolekcji Książąt Czartoryskich – Krajobraz z miłosiernym samarytaninem Rembrandta. O godz. 21 tajemnice obrazu odsłoni kustosz MNK Dorota Dec.

Podczas Nocy Muzeów warto wybrać się także do Biblioteki Książąt Czartoryskich przy ul. Św. Marka 17. Jej księgozbiór liczy ponad 231 tys. druków oraz ponad 14 tys. rękopisów  ̶  zawiera niezwykle cenne zbiory z okresu od XI do XX w. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, kuratorzy Muzeum Narodowego w Krakowie przygotowali tam wystawę Gdy Kraków kruszył pęta... Można na niej oglądać ponad 60 druków i rękopisów, np. odezwy władz, ówczesną prasę codzienną („Czas”, „Nową Reformę”, „Głos Narodu”) oraz dokumenty sygnowane m.in. przez Władysława Sikorskiego czy Józefa Piłsudskiego. O godz. 19.00 i 23.00 o wystawie będą opowiadać jej kuratorki Dorota Otwinowska  i Jadwiga Klima.

Inny bezcenny zabytek pochodzący ze zbiorów Biblioteki Czartoryskich, XIV-wieczny, tzw. Mszał cysterski, podczas Nocy Muzeów prezentowany będzie w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka (ul. Kanonicza 17).

Oceń treść:
;