Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty

Wydarzenia:

Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa

Z Bogiem

szkoła kantorów fot. Materiały prasowe

Szkoła Kantorów to studium muzyki liturgicznej przygotowujące do posługi muzycznej w Kościele. W tym roku podczas każdego zjazdu przewidziano aż 9 godzin zegarowych zajęć i nowe przedmioty. Do znanych i cenionych prowadzących dołączą nowe nazwiska.

 

Kurs organizuje Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Odbywa się on na dwóch poziomach: podstawowym i zaawansowanym. Szkoła przygotowuje osoby dopiero zaczynające przygodę ze śpiewem jak i te, które chcą rozwinąć swoje dotychczasowe umiejętności wokalne. 

Oprócz cenionych i znanych już z poprzednich edycji Szkoły Kantorów wykładowców Anity Pyrek, Anny Kubik, Olgi Trzebickiej, Sławomira Witkowskiego i o. Grzegorza Dońca, będzie można rozwijać swoje umiejętności pod okiem takich nauczycieli jak Błażej Matusiak OP, Łucja Nowak, Artur Zajt, Wojciech Sznyk OP czy Andrij Szkrabiuk.

  • O. Błażej Matusiak, który będzie wprowadzał słuchaczy w tajniki liturgii i teologii muzyki liturgicznej; w swojej pracy badawczej zajmował się m.in. Hildegardą z Bingen, jak również budzącym wiele emocji traktatem „De musica” Hieronima z Moraw
  • Łucja Nowak – absolwentka uczelni muzycznych w Krakowie i Bydgoszczy, ma duże doświadczenie prowadzenia scholii, będzie prowadziła zajęcia „Podstawowe Umiejętności Kantora” i podstawy dyrygowania
  • Artur Zajt – aktor i pedagog pracujący z głosem od 35 lat; wie, że choć szczegóły wydobywania i kształtowania głosu można dopracowywać latami, to bez uczciwej pracy nad sprawnością aparatu artykulacyjnego i wyćwiczenia odpowiednich partii mięśni oddechowych, nie jest możliwa długotrwała i efektywna praca głosem; będzie powadził zajęcia z impostacji
  • O. Wojciech Sznyk – dominikanin, absolwent Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, ale przede wszystkim praktyk; będzie prowadził zajęcia formy liturgiczne i paraliturgiczne oraz część zajęć z zespołowej emisji głosu; 
  • Andrij Szkrabiuk – poprowadzi w tym roku warsztaty wyjazdowe. Nie tylko ma rozległą wiedzę o tradycji muzycznej Kościołów wschodnich, ale również zaplecze teologiczne, dzięki czemu wprowadza w śpiew nie tylko od strony estetycznej, ale również duchowej; mówiąc o tonach, rytmach i zwrotach muzycznych.

Studium kładzie nacisk na przekazywanie praktycznych umiejętności muzycznych - emisji głosu, nauki czytania nut, artykulacji, podstaw prowadzenia zespołów wokalnych - oraz wiedzy na temat liturgii i muzyki sakralnej. Pomaga poszerzyć i dobrać repertuar śpiewów liturgicznych, a także wzbogacić swoją wiedzę na temat zasad i przepisów liturgicznych ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką muzyka pełni w liturgii.

Szkoła Kantorów ma na celu wzmocnienie śpiewu wszystkich wiernych, a nie tylko solistów. Dlatego jej uczestnikami mogą być zarówno osoby już śpiewające, jak i te, które dopiero chcą się nauczyć śpiewać. Kantor bowiem może zarówno być członkiem chóru, jak i przewodzić śpiewowi zgromadzenia czy scholi, gregoriańskiej lub wielogłosowej. W większych ośrodkach kantor może również współpracować z organistą w ożywieniu i pielęgnowaniu lokalnej tradycji muzycznej.

– „Kantor nie musi skupiać na sobie uwagi” – tłumaczy o. Wojciech Sznyk OP, koordynator Szkoły – „ale ma służyć swoimi umiejętnościami tam, gdzie jest taka potrzeba i możliwość. W jednej parafii celem będzie podniesienie poziomu śpiewu na niedzielnej mszy świętej, w innej bardziej lub mniej regularna posługa podczas Liturgii godzin, jeszcze gdzie indziej zorganizowanie śpiewania pieśni nabożnych” – wyjaśnia.

Zapisy na rok akademicki 2018/2019 trwają do końca września. Formularz zgłoszeniowy i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.szkolakantorow.pl. Po przesłaniu zgłoszenia na pierwszy rok, kandydaci zapraszani są na przesłuchanie.

W najbliższych dniach rusza także – wzorem lat poprzednich – kurs przygotowujący dorosłych do przyjęcia sakramentów chrztu, bierzmowania i eucharystii (dla nieochrzczonych) lub bierzmowania (dla już ochrzczonych). Zapisy odbywają się przez stronę internetową Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego: www.liturgia.dominikanie.pl

 

Oceń treść:
Źródło:
;