Imieniny: Fabiana, Sebastiana

Wydarzenia:

Z Bogiem

 fot. Materiały organizatorów

W dniach 21-23 września w Krakowie odbędą Dni Pallottiego. Z okazji 200-setnej rocznicy święceń kapłańskich swojego założyciela, pallotyni przygotowali wydarzenie, które ma być dziękczynieniem za obecność Boga i kapłanów w Nowej Hucie.

To właśnie ta część Krakowa miała być „miastem bez Boga” w zamyśle władz komunistycznych. – Tak się jednak nie stało. W latach 50-tych i 60-tych XX w. mieszkańcy Nowej Huty zawalczyli o Boga i wiarę, a także bardzo wymownie o miejsce krzyża na lokalnej ziemi – przypomina ks. Łukasz Gołaś SAC, organizator wydarzenia.

Jak tłumaczy kapłan ta dzielnica Krakowa stała się zaczynem odnowy – i dostrzegł to Jan Paweł II, który kilkanaście lat później, podczas swojej pierwszej pielgrzymki, mówił w Opactwie Mogilskim: „Niegdyś ojcowie nasi na różnych miejscach polskiej ziemi stawiali krzyże na znak, że dotarła już do nich Ewangelia, że rozpoczęła się ewangelizacja – i że trwa nienaruszona. Z tą myślą postawiono też ów pierwszy krzyż w podkrakowskiej Mogile – w pobliżu Starej Huty”.

- Myśląc podobnie jak papież Polak chcemy podziękować Bogu w wyjątkowy sposób za Nową Hutę – Miasto Boga. Chcemy wyrazić wdzięczność zwłaszcza nowohuckim kapłanom – tym, którzy bronili ze swoim ludem wiary w czasach komunistycznych, tym, którzy posługiwali tu na przełomie ostatnich lat, ale także tym, którzy czynią to obecnie – opisuje ks. Gołaś.

Wydarzenie, w piątek 21 września o godz. 19:00, rozpocznie koncert zatytułowany „Zachwyca mnie mój Bóg”. Odbędzie się on w Alei Róż na Placu Centralnym i będzie się składał z występu zaproszonych gości (zespoły Muode Koty, Hiob, Jaspis, Gsus Project i La Pallotina oraz wokaliści i wykonawcy poezji śpiewanej, w tym Krzysiek Banita Kargól czy Zuzanna Bukowska) oraz części uwielbieniowej.

- Św. Wincenty Pallotti napisał kiedyś, że zachwyca mnie nie mój rozum, ale mój Bóg. Nas też zachwyca Bóg i dlatego chcemy Go wysławiać za wszystkie Jego dzieła, które dokonały się i dokonują w Nowej Hucie - tłumaczy pallotyn, dodając, że koncert będzie zrealizowany w przestrzeni publicznej, aby dotrzeć do jak największego grona odbiorców, zwłaszcza tych, którzy może nigdy nie trafiliby sami na takie wydarzenie.

Drugą, uwielbieniową część koncertu może współtworzyć każdy. I to nie tylko jako słuchacz. Trwa bowiem nabór do chóru i orkiestry symfonicznej, które poprowadzi Miłosz Konarski. - Wspólnie wykonamy najpiękniejsze pieśni, łącząc dobrą muzykę, modlitwę i lokalny patriotyzm. Zapraszamy więc wszystkich do tworzenia tego wyjątkowego wieczoru - zachęcił do udziału ks. Gołaś. Śpiewający i grający mogą wysłać swoje zgłoszenie na adres milosz@konarscy.com lub pod numer 508-14-16-12.

Pallotyn zaznaczył również, że Dni Pallottiego w Krakowie mają przybliżyć osobę założyciela pallotynów w 200. rocznicę jego święceń kapłańskich. – To właśnie przez ten pryzmat chcemy odkrywać wszystko, co Kościołowi dał św. Wincenty i dziękować za dar kapłaństwa na tych ziemiach – podkreślił.

W kolejne dni wydarzenia odprawione zostaną uroczyste Msze św. W sobotę o godz. 18:00 Eucharystii będzie przewodził ks. Adrian Galbas SAC (przełożony Prowincji Zwiastowania Pańskiego z Poznania) – po niej odbędzie się „Czuwanie z Pallottim”. Z kolei w niedzielę o godz. 10:00 odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna, której przewodniczyć będzie ks. Zenon Hanas SAC (przełożony Prowincji Chrystusa Króla z Warszawy).

Dni Pallottiego w Krakowie organizuje parafia Matki Bożej Pocieszenia, Pallotyńskie Radio Ewangelizacyjne Pallotti.FM oraz Zarząd Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Piątkowy koncert będzie można zobaczyć dzięki transmisji internetowej. Szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie www.pallotti.fm.

Oceń treść:
Źródło:
;