Imieniny: Maryli, Wladyslawa, Cyryla

Wydarzenia: Dzień Walki z Cukrzycą

Wspomnienia

Obchody 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w Sanktuarium Jana Pawła II

statua świętego jana pawła drugiego autorstwa Władysława Dudka fot. Krzysztof Petela Sanktuarium św. Jana Pawła II, na pierwszym planie pomnik autorstwa Władysława Dudka

Obchody 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie rozpoczną się 16 października 2018 roku. Do 22 października odbywać się będą inspirujące spotkania, pozwalające na nowo odczytać świat wartości, które tworzył i którymi żył na co dzień Jan Paweł II.

 

Każdy dzień obchodów dedykowany jest poszczególnym grupom społecznym – rodzinom, młodzieży, chorym i cierpiącym, ludziom pracy, nauki, kultury i sportu. Do udziału w obchodach zaproszeni są goście z całej Polski, w tym przedstawiciele diecezji, wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia i instytucje, które pielgrzymując do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, będą miały okazję na nowo doświadczyć obecności i aktualności nauczania św. Jana Pawła II.

Pierwszy dzień obchodów odbędzie się pod hasłem „Habemus Papam! Jan Paweł II – papież całego świata”. Głównym punktem uroczystości będzie Eucharystia o godz. 16.30 pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, abp. Salvatore Pennacchio z udziałem Prezydenta RP, Premiera, władz państwowych, Episkopatu a także bliskich współpracowników św. Jana Pawła  II. W pierwszym dniu obchodów dla uczniów szkół z terenu małopolski, w Sanktuarium odbędzie się spotkanie z podróżnikiem Wojciechem Cejrowskim pt. „Jan Paweł II wśród kultur całego świata”.

Środa 17 października poświęcona będzie, bliskim Papieżowi-Polakowi, ludziom pracy. W tym dniu w uroczystościach wezmą udział samorządowcy oraz służby mundurowe, a na zakończenie dnia odbędzie się koncert w wykonaniu orkiestry dętej z kopalni soli z Wieliczki i Bochni. Kolejny dzień obchodów skierowany jest do przedstawicieli nauki, kultury i sportu – podczas Mszy świętych obecni będą kapelani i kibice klubów TS Wisła i KS Cracovia, instytucje promujące dziedzictwo Jana Pawła II, rektorzy i profesorowie uczelni wyższych. Piątek 19 października to z kolei dzień poświęcony osobom konsekrowanym oraz chorym i cierpiącym. W Mszach św. udział wezmą chorzy wraz z pracownikami i wolontariuszami ośrodków pomocy chorym i ubogim, a także księża diecezjalni, przedstawiciele zakonów męskich i żeńskich oraz instytuty życia konsekrowanego. Po Mszy św. o godz. 17.00 podczas animacji muzycznej wystąpi Chór Pueri Cantores.

Sobota poświęcona będzie młodzieży. Zaproszenie kierowane jest do studentów, duszpasterstw akademickich, ruchów młodzieżowych oraz grup neokatechumenalnych. W niedzielę 21 października po uroczystej Mszy św. odpustowej pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza o godz. 12.30, odbędzie się Gala Finałowa IV Międzynarodowego Konkursu Literackiego pt. „Jan Paweł II Apostoł Rodziny Patron Miłosierdzia”.

Obchody 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową zakończą się 22 października, w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Sumie odpustowej o godz. 17.00 przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski, a o godz. 19.30 odbędzie się koncert pt. „Św. Jan Paweł II – Papież, poeta, artysta” organizowany przez Fundację Quest i Akcję Katolicką Archidiecezji Krakowskiej.

Szczegółowy plan uroczystości można znaleźć na stronie www.sanktuariumjp2.pl

Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie zostało erygowane 11 czerwca 2011 r. przez ks. kard. Stanisława Dziwisza i obecnie jest centralnym miejscem kultu świętego Jana Pawła II w Polsce.

Oceń treść:
Źródło:
;