Imieniny: Gracjana, Bogusława, Laurencji

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Migrantów

Małopolska

Otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich jeszcze w 2019 roku

projekt sali da vinci w muzeum czartoryskich fot. Materiały prasowe

Ponad 31 mln zł otrzymało Muzeum Narodowe w Krakowie na realizację projektu „Przeszłość przyszłości - remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji”. 8 stycznia 2018 r. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przekazał dyrektorowi MNK dr hab. Andrzejowi Betlejowi umowę o dofinansowanie tego projektu ze środków europejskich.


- Kończymy to, co zaczęliśmy w ostatnich dniach 2016 roku, wykupując Kolekcję Czartoryskich. Kolekcja ta musi wrócić tam, gdzie powinna być prezentowana – do Muzeum Książąt Czartoryskich. Mamy wspaniały projekt architektoniczny, łączący stare z nowym, ale na jego realizację potrzebne są środki. Udało nam się pozyskać na ten cel fundusze europejskie, ponad 31 mln złotych. Całość tej inwestycji to ponad 34 miliony. Brakującą kwotę w stu procentach pokrywa Skarb Państwa. Wierzymy, że ta inwestycja zostanie szybko zrealizowana i w grudniu 2019 roku, po wielu, wielu latach przygód i przeszkód, zaprosimy na otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich.

Projekt zgłoszono do naboru w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich będzie kosztować 43 539 102,20 zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 31 079 937,93 zł.

Zakres prac: 

  • Wykonanie projektu nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz oraz wielobranżowego projektu budowlanego.
  • Przeprowadzenie prac budowlanych, dostosowawczych i wykończeniowych przestrzeni muzealnych w zabytkowym Pałacu (przeprowadzone zostaną m.in. prace  budowlane, instalacje elektryczne, wentylacyjno-klimatyzacyjne i sanitarne, montaż wyposażenia wystawy oraz systemu radio-monitoringu warunków klimatycznych). 
  • Zakup wyposażenia AV i IT niezbędnego do prowadzenia działalności kulturalnej.
  • Przeprowadzenie prac konserwatorskich obiektów ekspozycyjnych z kolekcji Czartoryskich, w tym zakup specjalistycznego wyposażenia.
  • Digitalizacja obiektów ekspozycyjnych z kolekcji Czartoryskich wraz z zakupem infrastruktury sprzętowej.
  • Przygotowanie nowej ekspozycji (wystawy stałej) wraz z programem edukacyjno-kulturowym.
  • Działania PR i promocyjne oraz zadania związane z zarządzaniem i rozliczeniem projektu
  • Projekt nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz dla Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

W sierpniu 2017 w wyniku rozstrzygnięcia dwuetapowego konkursu architektonicznego na opracowanie projektu nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie został wybrany projektant – firma Art. FM z Krakowa, która obecnie pracuje nad przygotowaniem projektu będącego podstawą realizacji inwestycji. Prace projektowe potrwają do końca stycznia 2018 roku, a  następnie przeprowadzone zostanie postępowanie przetargowe na wybór generalnego wykonawcy prac wykończeniowych, a także na dostawę i montaż wyposażenia ekspozycji. 

Koncepcja ekspozycji i aranżacji wnętrz autorstwa biura ART FM oparta została na dwóch podstawowych założeniach: utrzymaniu unikatowego charakteru tradycyjnego Muzeum i wzbogaceniu oraz uwspółcześnieniu wystawy – w możliwie najmniej inwazyjny sposób – o nowoczesne techniki ekspozycyjne.

Zakończenie projektu (zakończenie prac konserwatorskich oraz digitalizacji zbiorów) przewidziano na koniec grudnia 2020 r. natomiast uroczyste otwarcie nowej ekspozycji w odrestaurowanym Muzeum Czartoryskich zaplanowano już na grudzień 2019 r.

Oceń treść:
;