Imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza

Wydarzenia: Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych

Wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła

Z Bogiem

 fot. Łukasz Kaczyński

Na skwerze pod Oknem Papieskim przez całą niedzielę 7 października trwa Dzień św. Franciszka. Wydarzenie, które przygotowały Krakowska Prowincja Franciszkanów oraz franciszkańska Fundacja Brat Słońce, jest jednocześnie przypomnieniem osoby świętego, jak i prezentacją dzieł społecznych i charytatywnych, które zakonnicy podejmują w całym świecie.

Chętni mogą zobaczyć różnego rodzaje organizacje i inicjatywy, które tworzone są pod franciszkańską egidą. Prezentowane są dzieła misyjne, wydawnictwo franciszkanów, w tym materiały związane z błogosławionymi męczennikami o. Zbigniewem Strzałkowskim i o. Michałem Tomaszkiem, a także rękodzieła wykonane przez wolontariuszy oraz pacjentów Ośrodka Leczenia Uzależnień „San Damiano”.

Nie zabrakło również stoiska z malowaniem twarzy czy też materiałami plastycznymi, na którym przodują dzieci. Przybywający mogę też skosztować wypieków sióstr klarysek oraz smaków kuchni franciszkańskiej. Otwarto także klasztorne zakamarki niedostępne na co dzień oraz zaprezentowano zakonne starodruki.

- To jakby dotknięcie historii i współczesności zarazem. Te stare księgi pokazują, że franciszkanie są z nami od tak dawna. Dotknęła mnie mocno ta najstarsza panorama Krakowa w jednej z ksiąg umieszczonych w gablotach, a także możliwość zobaczenia tych części klasztoru, w których przebiega współczesne życie zakonników - oceniła pani Anna.

Wśród franciszkańskich inicjatyw, krakowianie i turyści poznają m.in. działalność misyjną, szkoły pod patronem św. Franciszka, a także są zachęcani do podejmowania wolontariatu w Fundacji Brat Słońce. - W okresie wakacji na Ukrainie porządkowaliśmy polskie groby. Ale to nie jedyna możliwość zaangażowanie się w dzieła franciszkanów. Jest wiele różnych, a to, co je łączy to konkret działania na rzecz drugiego człowieka - przyznaje Paulina.

Oprócz stoisk tematycznych, franciszkanie prezentują także osobę św. Maksymiliana M. Kolbego. A wszystko za sprawą unikatowej na skalę światową wystawy „Klisze Pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja, więźnia nr 432 obozu Auschwitz. Ekspozycji towarzyszy kwesta na rozbudowę Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

Jak podsumował o. Bronisław Staworowski OFMConv., prezes Fundacji Brat Słońce, Dzień św. Franciszka to doskonała okazja, by pochylić się nad jego życiem. - To człowiek związany z ekologią i niezwykłym podejściem do świata - z miłością i szacunkiem, czego tak bardzo w obecnych czasach brakuje. Myślę, że zaproszenie go do swojego życia na pewno prowadzi do większego ładu na co dzień - wskazał zakonnik.

Krakowski Dzień św. Franciszka zwieńczy wieczorem koncert Akademickiego Chóru Organum i Zespołu Instrumentalnego Ricercar oraz modlitewne czuwanie, które będzie duchowym wsparciem „Synodu młodych” odbywającego się w Rzymie.

Oceń treść:
Źródło:
;