Imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana

Wydarzenia: Dzień Żelków

Nauczanie

Papież o byciu chrześcijaninem: to nie ideał moralny, ale relacja z Jezusem

 fot. Krzysztof Petela

Po raz pierwszy od miesiąca Papież poprowadził południową modlitwę maryjną z okna Pałacu Apostolskiego, a nie z jego biblioteki, skąd była transmitowana przez watykańskie media. Po tygodniach pandemicznych obostrzeń na plac św. Piotra mogli też wejść ponownie pielgrzymi. Franciszek wyraził radość z tego wydarzenia i podziękował za ich obecność. Wyznał, że brakowało mu spotkań z wiernymi.

 

Swe rozważanie na Regina Coeli Ojciec Święty osnuą wokół ewangelicznej sceny spotkania Jezusa u uczniami w Wieczerniku. Podkreślił, że bycie chrześcijaninem nie oznacza przede wszystkim doktryny czy jakiegoś ideału moralnego, ale żywą relację z ze Zmartwychwstałym Jezusem. „Patrzymy na Niego, dotykamy Go, karmimy się Nim, a przemienieni Jego Miłością patrzymy, dotykamy i karmimy innych jako bracia i siostry” – mówił Franciszek wyjaśniając po kolei znaczenie tych słów.

„Patrzenie to nie tylko widzenie, to coś więcej, oznacza także intencję, wolę. Dlatego jest to jedno ze słów miłości – mówił Papież. – Mama i tata patrzą na swoje dziecko, zakochani patrzą na siebie; dobry lekarz uważnie przygląda się pacjentowi. Spojrzenie jest pierwszym krokiem wymierzonym przeciwko obojętności, pokusie odwrócenia twarzy w obliczu trudności i cierpień innych osób.“

Franciszek przypomniał, że Jezus zachęcając uczniów, by Go dotknęli  w Wieczerniku wskazuje na to, że nie ma relacji jedynie na odległość. Podkreślił, że nie istnieje chrześcijaństwo na dystans. 

„Miłość domaga się bliskości, kontaktu, dzielenia się życiem – mówił Papież. –Miłosierny Samarytanin nie ograniczył się do spojrzenia na człowieka, którego znalazł półżywego przy drodze: schylił się, opatrzył jego rany, wsadził go na juczne zwierzę i zawiózł do gospody. I tak samo jest z Jezusem: kochać Go to znaczy nawiązać z Nim żywą, konkretną komunię.“

 Papież zauważył, że gdy Jezus poprosił o pokarm i usiadł, by zjeść go razem z uczniami wyraził najbardziej naturalną potrzebę naszego człowieczeństwa, jaką jest konieczność posilenia się, aby żyć.

„Jedzenie, gdy czynimy to razem, w rodzinie lub w gronie przyjaciół, staje się także wyrazem miłości, jedności, świętowania – Mówił Franciszek. – Ileż razy Ewangelie ukazują nam Jezusa przeżywającego ten wymiar uczty! Także jako Zmartwychwstałego, ze swoimi uczniami. Do tego stopnia, że uczta eucharystyczna stała się symbolem wspólnoty chrześcijańskiej. Spożywać razem ciało Chrystusa – to jest centrum życia chrześcijańskiego.“

Franciszek podkreślił, że fragment Ewangelii o spotkaniu Jezusa z uczniami w Wieczerniku wyraźnie mówi, że nie jest On „duchem”, ale żywą Osobą. Zachęcił do budowania z Jezusem żywej relacji.

Papież Franciszek wyraził niepokój z powodu nasilenia aktywności militarnej na wschodzie Ukrainy. Zachęcił do podjęcia zintensyfikowanych wysiłków na rzecz pojednania i pokoju. Na zakończenie południowego spotkania z wiernymi na Regina Coeli poprosił o modlitwę za Ukrainę.

„Z głębokim niepokojem śledzę wydarzenia na niektórych obszarach wschodniej Ukrainy, gdzie w ostatnich miesiącach mnożą się przypadki naruszania zawieszenia broni, i z wielkim niepokojem obserwuję nasilenie aktywności militarnej – mówił Ojciec Święty. – Domagam się stanowczo, by unikano eskalacji napięć, a wręcz przeciwnie, by podjęto gesty, które byłyby w stanie wspierać wzajemne zaufanie i sprzyjać pojednaniu i pokojowi, tak bardzo potrzebnym i pożądanym. Niech leży nam na sercu poważna sytuacja humanitarna, w jakiej znalazł się ten naród, któremu wyrażam moją bliskość i w intencji, którego proszę was o modlitwę.“

Ojciec Święty nawiązał też do wczorajszej beatyfikacji we Włoszech sześciu cystersów. Przypomniał, że ojciec Symeon Cardon i jego towarzysze zginęli broniąc Eucharystii przed profanacją, kiedy w 1799 roku żołnierze francuscy plądrowali kościoły i klasztory.

Franciszek przypomniał też o obchodzonym we Włoszech Dniu Uniwersytetu Katolickiego Najświętszego Serca Jezusowego, który od stu lat pełni cenną posługę w formacji nowych pokoleń. „Niech nadal wypełnia swoją misję edukacyjną, by pomagać młodym ludziom w stawaniu się protagonistami przyszłości bogatej w nadzieję” – zachęcał Papież błogosławiąc profesorom, pracownikom i studentom tej uczelni.

Oceń treść:
Źródło:
;