Imieniny: Czeslawa, Agnieszki, Mariana

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy

Nauczanie

Papież: Trójca Przenajświętsza jest Miłością w służbie świata

 fot. Krzysztof Petela

„Oby Maryja pomagała nam przyjmować z otwartym sercem miłość Boga, nadając sens naszemu pielgrzymowaniu na tym świecie, ukierunkowując je zawsze ku celowi, jakim jest niebo” – powiedział Papież Franciszek w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Dzisiejsza niedziela skupia uwagę na Trójcy Przenajświętszej, która ukazuje nam Boga jako wspólnotę osób: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Realizują one jeden plan miłości, który zbawia ludzkość i świat.

 

Franciszek zwrócił uwagę, że Bóg nie postępuje z ludźmi według ich czynów. Nie potępia grzeszników, nie niszczy świata naznaczonego złem i demoralizacją.

„Tymczasem On miłuje świat, pomimo jego grzechów. Bóg kocha każdego z nas, nawet kiedy popełniamy błędy i oddalamy się od Niego – podkreślił Papież. – Bóg Ojciec tak bardzo miłuje świat, że aby go zbawić, daje to, co ma najcenniejszego: swojego jedynego Syna, który oddaje swe życie za ludzi, zmartwychwstaje, powraca do Ojca i wraz z Nim posyła Ducha Świętego. Trójca Święta jest więc Miłością, całkowicie w służbie świata, który chce zbawić i stworzyć na nowo.“

Ojciec Święty zauważył, że „miara bezgranicznej” miłości Boga została ukazana w osobie Abrahama, wezwanego, aby ofiarować jedynego syna. Bóg również objawił się Mojżeszowi jako ten, który jest pełen czułości, miłosierdzia, litości; pozostaje nieskory do gniewu, pełen łaski i wierności.

„Dzisiejsza uroczystość zachęca nas do ponownego zafascynowania się niewyczerpanym Bożym pięknem, dobrocią i prawdą. Ale także pięknem pokornym, dobrocią i prawdą pokorną, bliską, która stała się ciałem, aby wejść w nasze życie, w nasze dzieje, w moją historię, w historię każdego z nas, aby każdy mężczyzna oraz każda kobieta mogli się z Nim spotkać i mieć życie wieczne – zaznaczył Franciszek. – To jest wiara: przyjęcie Boga-Miłości. Przyjęcie tego Boga-Miłości, który daje siebie w Chrystusie, prowadzi nas w Duchu Świętym; pozwolić się Jemu spotkać i zaufać Mu. To jest życie chrześcijańskie. Miłość, spotkać Boga, szukać Boga, A On szuka nas jako pierwszy. On spotyka nas jako pierwszy.“

Pozdrawiając pielgrzymów obecnych na Placu św. Piotra Papież zwrócił uwagę, że ich obecność jest znakiem, że we Włoszech najostrzejsza faza epidemii została przezwyciężona, także przy uwzględnieniu, że należy zachować obowiązujące normy. Franciszek przestrzegł jednak przed zbyt wczesnym fetowaniem zwycięstwa. Zauważył, że w wielu innych krajach koronawirus pochłania nadal wiele ofiar. W jednym z nich w ubiegły piątek, co minutę umierał człowiek. Ojciec Święty wyraził swoją bliskość wobec tych narodów, chorych oraz ich rodzin, oraz wszystkich, którzy się nimi opiekują.

Przypomniał, że czerwiec jest miesiącem poświęconym Sercu Chrystusa, tej formie pobożności, która niesie głębię duchową, a jednocześnie jest bliska ludowi Bożemu.

„Ludzkie i boskie serce Jezusa jest źródłem, z którego wciąż możemy czerpać miłosierdzie, przebaczenie oraz czułość Boga. Możemy tego doświadczyć zatrzymując się chociażby na jednym fragmencie Ewangelii, czując, że u podstaw każdego gestu, każdego słowa Jezusa jest miłość, miłość Ojca, który posłał swojego Syna, miłość Ducha Świętego, którą nosimy w sobie – podkreślił Papież. – Możemy to przeżyć adorując Eucharystię, gdzie ta miłość jest obecna w Sakramencie. Tak więc również nasze serce, stopniowo, stanie się bardziej cierpliwe, hojne oraz bardziej miłosierne, na podobieństwo Serca Jezusa.“

Oceń treść:
Źródło:
;