Imieniny: Gawla, Ambrozego

Wydarzenia: Światowy Dzień Chleba

Wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej; 40. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża

Solidarność

Pierwszy Światowy Dzień Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej

światowy dzień ubogich w archidiecezji krakowskiej fot. sdu.malopolska.pl

Pierwszy Światowy Dzień Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej jest odpowiedzią na zaproszenie Papieża Franciszka do przeżywania tego święta w XXXIII Niedzielę Zwykłą, przypadającą na 19 listopada 2017 r.

 

Papież Franciszek przypomina w Orędziu na I ŚDU słowa św. Jana: „Nie miłujmy słowem, ale czynem” (1 J 3,18). Zgodnie z tą papieską sugestią, zespół organizacyjny złożony z różnych krakowskich środowisk pracujących z ubogimi, proponuje szereg wydarzeń dla potrzebujących, wolontariuszy, krakowian, wszystkich diecezjan i ludzi dobrej woli.

Program wydarzeń 1. Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej
12-19 listopada 2017

Propozycje ogólne:

niedziela (12 XI): głos świadków w kościołach Archidiecezji – osób, działających w zespołach charytatywnych, stowarzyszeniach i organizacjach oraz kwesta na rzecz ubogich

w czasie tygodnia (12-19.XII) – działają ze zdwojoną siłą punkty monitorujące, pomocowe i wydające posiłki

poniedziałek – sobota (13-18 XI), katechezy w szkołach wg konspektów, warsztaty dla szkół w miejscach gdzie udzielana jest pomoc – współudział Wydz. Katechetycznego Kurii Metropolitarnej

niedziela (19 XI) – akcja „zaproś sąsiada na obiad” i parafialny ŚDU

Centralne wydarzenia:

list Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego odczytany w Parafiach (5 XI)

niedziela – sobota (12-18 XI), „Jerycho” – modlitwa adoracyjna w kościele św. Barbary (bezpośrednie sąsiedztwo Małego Rynku) jako duchowe zaplecze akcji

wtorek – niedziela (14-19 XI), „Namiot Spotkań” (ok. 50×20 metrów) na Małym Rynku w Krakowie, a w nim m.in. Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta, MOPS, Caritas, Dzieło Pomocy O. Pio, Sant’Egidio, DEON, „Zupa na Plantach”, zgromadzenia zakonne oraz duchowni poprowadzą w godz. 10-20 dostępne dla potrzebujących:

1. warsztaty i spotkania indywidualne,
2. informację pomocy psychologicznej, prawnej i opieki nad chorym w domu
3. kącik seniora i kącik historyczny spowiedź i modlitwę wstawienniczą
4. popołudniu: występy, filmy i warsztaty prowadzone przez ludzi kultury punkt medyczny oraz akcję „Metamorfozy” (pobliże namiotu – siedziba Arcybractwa Miłosierdzia, ul. Sienna), osoby ubogie przez opatrzenie, zmianę wyglądu będą miały szansę na przemianę myślenia o sobie

czwartek – niedziela (16-19 XI) – rekolekcje dla Krakowa i Archidiecezji, w Bazylice Mariackiej prowadzone przez ks. Mirosława Toszę i Wspólnotę Betlejem. Uroczyste rozpoczęcie w czwartek 16 listopada, o godz. 18.30 Mszą św. pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. W piątek i sobotę msze św. rekolekcyjne o godz. 11 i 18:30, a w niedzielę, o godz.: 8, 9, 10, 11:15, 12, 13. Na zakończenie rekolekcji w niedzielę w „Namiocie Spotkań”: 14:00 wspólny posiłek, następnie program artystyczny, a na zakończenie ekumeniczny koncert uwielbienia.

Wydarzenie można wesprzeć darowizną na rzecz organizacji Światowego Dnia Ubogich przelewem na konto: Caritas Archidiecezji Krakowskiej nr 58 8589 0006 0000 0011 1197 0001 koniecznie z opisem: „Światowy Dzień Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej”. 

Zespół organizacyjny 1. Światowego Dnia Ubogich składa się z z różnych krakowskich środowisk pracujących z ubogimi. Zespół koordynuje ksiądz infułat Dariusz Raś.

Oceń treść:
Źródło:
;