Imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana

Wydarzenia: Dzień Żelków

Watykan

Polskie dęby w Watykanie na 100-lecie relacji dyplomatycznych

 fot. www.freeimages.com

W Watykanie w sposób symboliczny upamiętniono dziś stulecie odnowienia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską. W Ogrodach Watykańskich zasadzono dwa polskie dęby z okolic Wadowic.

 

W uroczystości wzięło udział ponad 40 ambasadorów, przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello oraz minister Adam Kwiatkowski, który odczytał list polskiego prezydenta.

“Niech te dęby – napisał prezydent - symbolizujące dumną polskość, tak charakterystyczną dla polskiego krajobrazu, majestatycznie szumią wśród najsławniejszych świadectw chrześcijańskiego dziedzictwa”.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że sto lat odnowionych relacji dyplomatycznych to fragment ponad tysiącletniej tradycji chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Już w 1555 r. przybył do Polski pierwszy papieski reprezentant, a w 1600 r. podpisano pierwszy konkordat. Prezydent Duda przypomniał też wydarzenia sprzed stu lat, w tym heroiczną postawę ówczesnego nuncjusza, a późniejszego papieża Piusa XI, który pozostał w Warszawie podczas szturmu wojsk sowieckich.

Na trwałość związków Polski i Watykanu zwrócił też uwagę polski ambasador przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański.

“Dąb jest znakiem siły, mądrości, trwałości. I takie były, są i na pewno będą nasze relacje ze Stolicą Apostolską. Bo nas łączy to, co najważniejsze. Nie jakiś interes, tylko wartości. Wartości chrześcijańskie, którym Polska była, jest i będzie wierna – zadeklarował ambasador Kotański. – To jest symbol, ale jakże ważny symbol”.

Symboliczny charakter dzisiejszego wydarzenia podkreśla też kard. Zenon Grocholewski, wieloletni prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej.

“Stolica Święta ma wymiar międzynarodowy – zauważył kard. Grocholewski. – W świecie się liczy bardzo mocno. Ma placówki dyplomatyczne w ponad 180 krajach. Myślę, że to jest bardzo ważne, iż tutaj w Ogrodach Watykańskich staramy się upamiętnić coś z naszej historii, i to chlubnej historii. Takie jest główne znaczenie symboliczne tego wydarzenia dla historii Polski”.

Oceń treść:
Źródło:
;