Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona

Wydarzenia: Dzień Czosnku

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński

Po raz kolejny studenci Krakowa przeszli pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego ulicami miasta w Akademickiej Drodze Światła. Mimo deszczowej pogody rzesze studentów wzięły udział w radosnej procesji z Wawelu na Skałkę.

Droga Światła to nabożeństwo wzorowane na Drodze Krzyżowej, z tym, że podczas jego trwania rozważa się spotkania Chrystusa Zmartwychwstałego z uczniami aż do momentu zesłania Ducha Świętego.

Radość studentów ze zmartwychwstania Jezusa wyrażał głośny śpiew pieśni wielkanocnych, bicie bębnów oraz kilkadziesiąt pochodni, które rozświetlały im drogę. Prowadził ich paschał, symbolizujący życie, a przed nim wykonywany był specjalny taniec ognia.

- Tak właśnie powinniśmy dawać świadectwo o wierze. Odważnie i z uśmiechem na ustach. I to nie tylko podczas takich wyjątkowych okazji, ale również na co dzień - powiedziała Ania z DA „Beczka”. - To nabożeństwo daje możliwość doświadczenia jedności naszej studenckiej wspólnoty. Łączy nas Chrystus i chcemy za Nim dziś radośnie podążać - przyznała z kolei Karolina z DA „U Dobrego”.

Rozważania tegorocznej krakowskiej Drogi Światła przygotował abp Marek Jędraszewski. Wzywał on studentów do tego, by swoją wiarę budowali na zgłębianiu Pisma Świętego, by poprzez świadomy udział we Mszy św. świadczyli o tym, że Chrystus daje prawdziwe życie oraz by trwali w świadomości i radości z tego, że Jezus jest cały czas obecny pośród swoich uczniów.

Mówiąc o spotkaniu Marii Magdaleny z Chrystusem po zmartwychwstaniu, metropolita krakowski zauważył, że wystarczyło jedno Jego słowo, by Go rozpoznała. - Daj Panie, by każdy z nas dostąpił momentu, gdy zwrócisz się do nas, wypowiadając nasze imię. I że właśnie w tym momencie również staniemy się uczestnikami Twojego zmartwychwstania - głosił.

Jak ocenił o. Janusz Pyda OP, opiekun duchowy DA “Beczka”, wybuchem świętowania zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią jest uroczystość zesłania Ducha Świętego, ale wciąż brakuje w Kościele innych form radosnego przeżywania okresu wielkanocnego. - Droga Światła uczy nas, że czas między Wielką Nocą, a zesłaniem Ducha Świętego nie jest stracony. Bo im więcej mamy możliwości powrotu myślami do chwil odkrywania pustego grobu, tym bardziej rozumiemy i przeżywamy głębiej tajemnicę zmartwychwstania i naszego życia wiecznego - podsumował.

Droga Światła (Via Lucis) jest nabożeństwem wielkanocnym, wzorowanym na Drodze Krzyżowej (Via Crucis). Autorem schematu nabożeństwa jest św. Jan Paweł II.

Oceń treść:
Źródło:
;