Imieniny: Bereniki, Waleriana, Justyny

Wydarzenia: Dzień Ludzi Bezdomnych

Solidarność

Wigilia Caritas inna niż zazwyczaj

świeca caritas fot. caritas.pl

Co roku 24 grudnia w kilkunastu miastach – m.in. w Krakowie, Poznaniu, Białymstoku i Lublinie – ubodzy, bezdomni i samotni spotykali się przy wspólnym stole. W tym roku zasiądziemy do wigilijnej wieczerzy tylko z najbliższą rodziną, a z innymi połączymy się telefonicznie lub online. Jednak mimo pandemii już po raz czwarty Caritas Polska organizuje ogólnopolską akcję Wigilia Caritas, by nikt nie został w tym czasie sam.

 

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pomocy bliźnim, szczególnie tym, którzy potrzebują naszego wsparcia i wrażliwego serca. W tym roku, w dobie pandemii, do osób starszych, potrzebujących, bezdomnych i samotnych trafią paczki żywnościowe. Caritas rozda 13,5 tys. paczek w ponad 75 miastach Polski. W akcję ich pakowania i rozdawania będzie zaangażowanych ok. 2 tys. wolontariuszy z 26 diecezji. Potrzebujący otrzymają ponad 40 ton żywności – w tym 11,6 t sałatki jarzynowej, 6 t zupy grzybowej, 2,3 t śledzia w pomidorach i prawie 10 t słodyczy. Akcję od początku wspiera właściciel marki Selgros.

Długa współpraca

– Tegoroczne święta będą inne niż wszystkie, dlatego tym bardziej zależało nam, żeby wesprzeć najbardziej potrzebujących. Nasza współpraca z Caritas trwa już drugą dekadę. To dla nas zaszczyt, że kolejny rok z rzędu możemy wesprzeć organizację wigilii i ufundować produkty do paczek świątecznych, tym samym dając obdarowanym poczucie, że o nich pamiętamy – mówi Cezary Furmanowicz, dyrektor marketingu Selgros Cash & Carry.

Idea akcji pochodzi z Poznania, gdzie od piętnastu lat ubodzy spotykali się przy wigilijnym stole na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Każdego roku Wigilia Caritas gromadziła w całej Polsce blisko 10 tys. osób, dla których była to jedyna szansa na wspólny posiłek wigilijny.

Przesłanie pozostaje

– I choć w tym roku zmienia się forma akcji, to jej przesłanie pozostaje bez zmian – podkreśla Małgorzata Jarosz-Jarszewska, koordynator programów pomocy żywnościowej w Caritas Polska. – Chodzi nie tylko o przekazanie potrzebującym konkretnej pomocy w postaci paczki, ale także o to, aby poczuli, że są otoczeni troską i że nie zapominamy o nich – dodaje.

Na wyjątkowy charakter tegorocznych świąt Bożego Narodzenia zwraca uwagę także Monika Figiel, koordynator programów senioralnych w Caritas Polska.

– Ta wyjątkowość polega na tym, że z rodzącym się nowym życiem, z Panem Jezusem, możemy spotkać się w swoim domu. Nie zawsze uda nam się to zrobić razem z innymi, ale na pewno możemy w modlitwie, w skupieniu, otworzyć nasze domy na Jego obecność – zachęca i dodaje, kierując swoje słowa do seniorów, aby w trudnym dla wielu czasie pandemii wspierać innych, dawać im swoją serdeczność, ale również przyjmować serdeczność i troskę innych.

Organizację Wigilii Caritas, w szczególności dla potrzebujących seniorów, można wesprzeć:

wysyłając SMS o treści SENIOR pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

dokonując wpłaty z dopiskiem SENIOR na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526

Oceń treść:
;