Imieniny: Cezarego, Tymoteusza

Wydarzenia: Dzień Pracownika Ochrony

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej

Wydarzenia

Wystawy Festiwalu Młodych oblegane

 fot. Łukasz Kaczyński Wystawy ŚDM.

Młodzi przybyli na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie uczestniczyli nie tylko w Wydarzeniach Centralnych, koncertach czy katechezach. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się również wystawy kulturalne przygotowane w ramach Festiwalu Młodych.

Jak podkreśliła rzecznika Muzeum Narodowego w Krakowie, Katarzyna Bik, główna wystawa Światowych Dni Młodzieży pt. "Maria Mater Misericordiae", widać wyraźnie skok w liczbie zwiedzających. "Frekwencja wzrosła nam o 100%. Co ważne, mimo długich kolejek pielgrzymi spokojnie i cierpliwie czekają, by zobaczyć prezentowane przez nas cudowne wizerunki Matki Bożej" - opisała.

W ramach wystawy można zobaczyć Matkę Boską Karmiącą, Matkę Boską chroniącą przed strzałami sprawiedliwości płaszczem sprawiedliwości człowieka, a nawet wizerunek, na którym jest przedstawione USG ukazujące Chrystusa. Sami pielgrzymi podkreślali, że rzadko można spotkać takie nagromadzenie różnego rodzaju wizerunków.

"U nas nie organizuje się tego typu wystaw i muzeów tego rodzaju. Razdko jest możliwość zwiedzania tak religijnej wystawy. Wpatrujemy się nie tylko w same obrazy, sposób ich malowania czy wiek, ale również w technikę ekspozycji tych dzieł" - przyznała Luz Lagos z Chile.

"Dziennie przychodzi do nas kilkaset osób, zdarza się, że około tysiąca. Można powiedzieć, że sale są wypełnione cały czas. Pielgrzymi są głównie zainteresowani wspomnieniami i pamiątkami dotyczącym św. Jana Pawła II" - powiedział z kolei Jarosław Talik, zajmujący się wystawą "O świętości! Uniwersytet Jagielloński i jego święci wychowankowie", prezentowanej w Collegium Maius.

Niezwykłą atrakcją ekspozycji jest tzw. sala biała, na której ścianach znajdują się cytaty na temat świętości i chrześcijaństwa, ale są także puste miejsce, w których każdy pielgrzym można napisać własną interpretację świętości. "Świętość to obcowanie z Bogiem" - brzmi jeden z wpisów.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną wystawę - prezentującą młodość Karola Wojtyły - jako chłopca i młodzieńca, który tak jak wszyscy chodził do szkoły, zawierał przyjaźnie oraz rozwijał swoje zainteresowania. Została przygotowana przez Instytut Dialogu Międzykultorowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Zwiedzająca ją licealistka Paulina z Kołobrzegu powiedziała, że wystawa przybliża jej papieża jako rówieśnika. "Dowiedziałam się o niej z Internetu i bardzo chciałam tutaj trafić. To kilka plansz, ale one poruszają. Szkoda tylko, że wystawa tak mało promowana jest na zewnątrze budynku, bo można ją ominąć" - oceniła.

Festiwal Młodych to liczne wydarzenia muzyczne, teatralne i kulturalne, które odbywają się w ramach Światowych Dni Młodzieży na scenach oraz w instytucjach kulturalnych Krakowa i pobliskich miast. Wystawy prezentowane podczas ŚDM można zobaczyć m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, w Akademii Sztuk Pięknych, a także w obrębie budynków i na placach krakowskich uniwersytetów i urzędów.

Źródło:
;