Imieniny: Tekli, Boguslawa, Linusa

Wydarzenia: Dzień Spadającego Liścia

Wspomnienie św. Pio z Pietrelciny, prezbitera

Wydarzenia

Festiwal Genius Loci

-
18:00 - 22:00
Według programu

Festiwal Genius Loci w dniach 10-24 września organizowany jest przez Teatr im. Juliusza Słowackiego we współpracy z Łaźnią Nową w ramach miejskiego projektu Kraków miastem Stanisława Wyspiańskiego.

Festiwal Genius Loci, podczas którego zobaczymy premierowe spektakle i instalacje, podąży za myślą Stanisława Wyspiańskiego, patrona roku 2017 w Polsce, który w swej młodopolskiej twórczości śmiało łączył kulturę europejską z lokalnym kolorytem Krakowa i jego okolic.

Na początek w Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbędzie się Narodowe czytanie „Rejsu”. Spektakl w reżyserii Bartosza Szydłowskiego powstał w oparciu o scenariusz kultowego filmu Marka Piwowskiego i w prześmiewczy sposób ukazuje polskie realia polityczne i społeczne. 

W nietypowej scenerii Zakładu Patomorfologii CM UJ zobaczymy spektakl Landszaft. Lekcja anatomii Katarzyny Kalwat, na placu Szczepańskim instalację Jakuba Skrzywanka Live the City // Leave the City, na płynącym po Wiśle statku Nimfa spektakl Inwazja, w Łaźni Nowej zobaczymy spektakl Simona, gdzie jesteś? w reżyserii Tomasza Cymermana, na kopcu Kościuszki czarnoskóry krzewiciel praw człowieka Booker T. Washington w spektaklu Serce odważnych Krzysztofa Garbaczewskiego opowie o bojowniku o wolność Tadeuszu Kościuszce. Z kolei w podziemiach cerkwi prawosławnej Zaśnięcia NMP spotkamy się z postacią Jerzego Nowosielskiego: wybitnego malarza (Nowosielski. Byt/Nie/Subtelny, reż. Anna Popiel).

Równie wyjątkowo zapowiadają się spektakle wystawiane poza w Krakowem, m.in. w Jaskini Maszyckiej zlokalizowanej w Ojcowskim Parku Narodowym, w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu i w Zakopanem.

;