Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Wydarzenia

Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma

-
13:00 - 12:00
Muzeum Armii Krajowej
Plac Szczepański, Kraków

Plenerowa wystawa na placu Szczepańskim została przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie w ramach obchodów 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu.

Wystawa prezentuje Kresy Wschodnie w aspekcie terytorialnym, wielonarodowym i wielokulturowym, wprowadza w kontekst historyczny wydarzeń na Wołyniu, sytuację ludności kresowej podczas okupacji, a także przedstawia założenia narodowościowej polityki ukraińskiej oraz planowane działania OUN i UPA wobec ludności polskiej. Na planszach pokazano dokumentację masowych mordów na Polakach mieszkujących na Wołyniu oraz dalszy przebieg wydarzeń na Wołyniu latem 1943 r., a także na terenach Małopolski Wschodniej. Na uwagę zasługuje plansza 20, która opisuje działania ukraińskich Sprawiedliwych. Ekspozycja zawiera spisy miejscowości, w których doszło do ludobójstwa. Wystawa zawiera także drastyczne fotografie, które można oglądać przez wizjery umieszczone na wysokości oczu dorosłego człowieka.

Po wernisażu (11 lipca 2018 13.00) w Muzeum Armi Krajowej (18.00) odbędzie się prezentacja wystawy Rzeź wołyńska (projekt Muzeum AK, 2013),  wykład dr. Pawła Naleźniaka Samoobrony polskie na Wołyniu oraz Pokaz filmu Wołyń Wojciecha Smarzowskiego.

;