Imieniny: Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa

Wydarzenia: Dzień Głuchych i Języka Migowego

Dwudziesta Piąta Niedziela zwykła

Wydarzenia

10. Urodziny Rynku Podziemnego

-
16:00 - 11:00
Rynek Podziemny
Kraków, Rynek Główny 1/3

Już od 10 lat krakowianie i turyści mogą oglądać podziemną ekspozycję, unikatowy rezerwat archeologiczny w sercu Krakowa. Od 2010 roku trasę turystyczną „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” odwiedziło ok. 3,5 miliona osób! Wśród nich było wielu znakomitych gości, jak np. Prezydent RP Bronisław Komorowski, jordański książę Hassan bin Talal, Książę Monako Albert II, Roman Polański i inni przedstawiciele świata polityki i kultury.
Rynek Podziemny uhonorowany został licznymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in. Lider Małopolski 2010, Odys za 2011, Najlepszy Produkt Turystyczny POT roku 2012 czy „Krakowskie Eurohity” 2014.

Na 10. urodziny Rynku Podziemnego Muzeum Krakowa przygotowało specjalne oprowadzania, warsztaty dla dzieci o dawnych grach i zabawach, a także okraszone barwnymi anegdotami spacery po mieście. W dniach obchodów urodzin na wystawie czekają na zwiedzających drobne niespodzianki.

Program:

24 września, od godz. 16.00 do zamknięcia – Rynek Podziemny
Salonik średniowiecznych zabaw
Z okazji 10. urodzin Rynku Podziemnego zapraszamy najmłodszych zwiedzających do wstąpienia do naszego saloniku, gdzie będzie można zobaczyć w co i jak bawiono się w średniowieczu. Dzieci będą miały okazję nie tylko posłuchać o dawnych grach i zabawach, ale też zobaczyć niektóre zabawki oraz własnoręcznie wykonać jedną z nich.
Prowadzenie: Anna Warzecha i Filip Rekucki-Szczurek
Wstęp w cenie biletu na wystawę (bez rezerwacji).

25 września, godz. 18.00 – Rynek Podziemny
Urodzinowe oprowadzanie po wystawie
10. Urodziny Rynku Podziemnego to dobra okazja, żeby dokładnie przyjrzeć się zabytkom prezentowanym na wystawie. Zapraszamy więc na specjalne oprowadzanie, które przybliży Państwu tajniki zachowanych reliktów archeologicznych.
Prowadzenie: Dominik Lulewicz
Liczba miejsc: 15
Konieczna wcześniejsza rezerwacja w COZ: info@muzeumkrakowa.pl
W cenie biletu na wystawę.

26 września, godz. 18.00 – spacer po Krakowie dla dorosłych
Zabawy dorosłych w dawnym (i nie tylko) Krakowie
W dawnym Krakowie obok kościołów i pięknych kamienic znajdowały się liczne podejrzane miejsca: szynki, zamtuzy, lupanary czy łaźnie, gdzie można było spotkać szemrane towarzystwo: rozmaitej maści hultajów, łaziebników i dziewki wszeteczne. Podczas tradycyjnego zwiedzania Krakowa nie opowiada się o tych miejscach, ale specjalna okazja, jaką są urodziny Rynku Podziemnego, są dobrym momentem do opowiedzenia o ciemniejszej, ale bardzo barwnej, historii Krakowa. Podczas spaceru po Starym Mieście i Kleparzu oprócz opowiastek historycznych będzie i czas na zdradzenie tajemnic i anegdot z nocnego życia współczesnego Krakowa.
Start: Pod nożem w Sukiennicach
Prowadzenie: Filip Rekucki-Szczurek
Konieczna wcześniejsza rezerwacja w COZ: info@muzeumkrakowa.pl
Cena: 10 zł

27 września, godz. 11.00 – spacer po Krakowie dla dzieci
Zabawy i rozrywki w dawnym Krakowie
Czy po Rynku chadzały wielbłądy? Gdzie się odbyła najwspanialsza uczta w historii Krakowa? Co to były maszkary i dlaczego tak chętnie je oglądano? Gdzie na Rynku bawił się sam król? Urodzinowy spacer poprowadzi nas szlakiem zabawy i świętowania. Dowiemy się, co było źródłem radości dawnych mieszkańców Krakowa – zarówno tych dużych, jak i małych, oraz odwiedzimy miejsca, w których niegdyś się bawiono, bardziej i mniej poważnie.   
Start: wejście do Podziemi Rynku
Prowadzanie: Anna Warzecha
Konieczna wcześniejsza rezerwacja w COZ: info@muzeumkrakowa.pl
Cena: 10 zł

;