Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Wydarzenia

Dni Krakowa 2018

-
12:00 - 22:00
Według programu

W czerwcu Kraków stanie się sceną wielkiego, miejskiego festiwalu – Dni Krakowa. Świętować będziemy przez cały miesiąc.

 

Miejskie święto nawiązuje do zorganizowanych w 1936 roku pierwszych Dni Krakowa, cieszących się opinią najlepszego tego rodzaju festiwalu w II Rzeczpospolitej.

Organizatorzy zapraszają na pikniki krakowskie do parku Kościuszki (16 czerwca), parku Ratuszowego (17 czerwca), parku Jordana (23 czerwca) oraz parku Jerzmanowskich (24 czerwca).

Do jednej z najpiękniejszych krakowskich tradycji nawiąże pochód Lajkonika (7 czerwca). Tańcujący jeździec na drewnianym koniku, ubrany w tatarski strój i otoczony hałaśliwym orszakiem, jak co roku przemierzy trasę ze Zwierzyńca na Rynek Główny. Tam też swoje kolorowe święto inspirowane Weselem Stanisława Wyspiańskiego będzie obchodził jeden z najbardziej rozpoznawalnych strojów ludowych w naszym kraju – strój krakowski.

Do dawnych obchodów nocy świętojańskiej nawiązują Wianki, realizowane od kilku lat w formule Święta Muzyki. 23 czerwca na czterech scenach zlokalizowanych w różnych punktach miasta wystąpią między innymi: Brodka, Bitamina, Marek Napiórkowski, Motion Trio czy Paulina Przybysz.

Podczas Jarmarku Świętojańskiego (15-17 czerwca) nadwiślańskie tereny u stóp Wawelu zamienią się w gród, w którym rozbrzmiewać będzie muzyka renesansowa, obok nas przechadzać się będą dworzanie i rycerze, zaś kupcy będą zachwalać aromatyczne jedzenie i niezwykłe, zapomniane już produkty.

5 czerwca, czyli w rocznicę przyznania Krakowowi praw miejskich (w 1257 roku), celebrować będziemy ustanowione w ubiegłym roku Święto Flagi Miejskiej. Tego samego dnia krakowianie zostaną zaproszeni do udziału w mszy świętej w intencji Miasta, a Rada Miasta Krakowa zbierze się na uroczystej sesji.

Kraków już po raz siódmy stanie się światową stolicą poezji za sprawą Festiwalu Miłosza (7-10 czerwca). Z kolei Wodecki Twist Festiwal (8-9 czerwca) upamiętni mocno związanego z Krakowem zmarłego niedawno wyjątkowego artystę i muzyka. Czerwiec to także czas inauguracji jednego z najciekawszych projektów muzyki klasycznej w Europie – Theatrum Musicum.W ramach Dni Krakowa udamy się także na Kazimierz, by świętować 28. Festiwal Kultury Żydowskiej.

Podczas Święta Chleba (8-10 czerwca) na placu Wolnica zakosztujemy małopolskich smakowitości, na Plantach i przy Zalewie Nowohuckim stanie wystawa poświęcona Sławomirowi Mrożkowi (29 czerwca), na kameralnym placu św. Marii Magdaleny podczas Krakowskiego Kiermaszu Książki (9-10 czerwca) zaprezentują się lokalni antykwariusze, zaś nad Wisłą, na dachu podwawelskiego budynku Powiśle 11, wzorem kolegów znad Sekwany rozłożą swe literackie stragany krakowscy bukiniści. Przed nami także dziecięcy Festiwal Filmowy KINOLUB (18-21 czerwca), happening związany z postacią Ignacego Paderewskiego przed Narodowym Starym Teatrem (20 czerwca), Sinfonietta Festival na początek lata (21-25 czerwca), koncert Haydn extreme IV w kościele św. Katarzyny (21 czerwca) i wiele innych wydarzeń przygotowanych przez krakowskie ośrodki i centra kultury.

;