Imieniny: Cecylii, Wszemily, Stefana

Wydarzenia: Dzień Kredki

Wspomnienie św. Cecylii, dziewicy i męczennicy

Wydarzenia

Konferencja „Oswoić tabu niepełnosprawności. Perspektywa rodzica”

Dnia
09:00 - 15:00
Uniwersytet Pedagogiczny
Kraków, ul. Podchorążych 2

Jak przebiega proces godzenia się rodziców z diagnozą, że ich dziecko będzie niepełnosprawne? Czy da się pogodzić opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem z życiem zawodowym? Jak wychowywać zdrowe rodzeństwo tak, aby czuło się chciane i kochane, a nie urodzone po to, żeby w przyszłości zająć się chorym bratem lub siostrą? Co może pomóc rodzicom w przyjęciu trudnej diagnozy i gdzie mogą szukać pomocy? W jaki sposób będąc osobą towarzyszącą rodzinie, rozpoznać, że choroba dziecka nie została przez nią zaakceptowana i jak można w takiej sytuacji pomóc?

 

Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas popularno-naukowej konferencji pt. „Oswoić tabu niepełnosprawności. Perspektywa rodzica”. Organizatorem wydarzenia, jest Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka oraz Miesięcznik Nauczycieli i Wychowawców Katolickich „Wychowawca”. Konferencja odbędzie się 23 listopada na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i będzie miała charakter popularno-naukowy. Przeznaczona jest dla rodziców, nauczycieli oraz wychowawców dzieci i młodzieży.

 

Chcemy wspólnie zastanowić się nad miejscem osób niepełnosprawnych

w rodzinie i społeczeństwie oraz dostarczyć nauczycielom, wychowawcom i rodzicom wiedzy niezbędnej do sprawnego funkcjonowania rodziny, w której urodziło się dziecko z niepełnosprawnością. Z tego względu wykłady obejmą zagadnienia związane nie tylko z rodzicami i osobami towarzyszącymi rodzinie, ale także z rodzeństwem.

 

Do udziału w roli prelegentów zaprosiliśmy psychologów, pedagogów i lekarzy, którzy omówią wybrane zagadnienia z naukowego i praktycznego punktu widzenia oraz rodziców, którzy wychowują dzieci z niepełnosprawnością i którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach z tym związanych. W czasie konferencji zostaną poruszone następujące zagadnienia:

"Wasze dziecko jest chore". Empatyczna informacja o diagnozie – Radosław Skubiś, psycholog Alma Spei Hospicjum dla Dzieci

"Jestem żoną, jestem mężem". Niezwykłe dziecko w zwykłym życiu małżeńskim, zawodowym, towarzyskim – dr hab. n. med. Jolanta Goździk, Krakowskie Hospicjum dla Dzieci imienia ks. J. Tischnera.

"Nasze zdrowe dzieci". Jak je zaopiekować? – Marcin Kaniewski, psycholog i psychoterapeuta

"U nas wszystko ok". Wyparcie choroby własnego dziecka

"Czy Pan Bóg o nas zapomniał?". Opieka duchowa dla rodziców dzieci niepełnosprawnych – ks. dr Paweł Gałuszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej

"Czekaliśmy na koniec świata. Teraz jesteśmy szczęśliwi". Świadectwo rodziców – Iwona i Dominik Sidorowie

 

Honorowy patronat nad konferencją Oswoić tabu niepełnosprawności objęła Pani Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty.

 

Zapisy na konferencję przyjmuje biuro Stowarzyszenia poprzez formularz na stronie www.konferencja.pro-life.pl drogą mailową (biuro@pro-life.pl) lub telefoniczną (12 421 08 43, wew. 110, od poniedziałku do piątku w godz. 8-16). Liczba miejsc jest ograniczona.

 

Szczegółowy program, nazwiska prelegentów i pozostałe informacje znajdują się na stronie  www.konferencja.pro-life.pl

;